Jak podaje portal "ABC Zdrowie", na tydzień przed Świętami Wielkanocnymi w Polsce wprowadzono kolejne obostrzenia. Liczba nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 utrzymuje się nadal na wysokim poziomie, co sprawia, że realne jest widmo wprowadzenia jeszcze ostrzejszych restrykcji w najbliższych dniach. Czy oznacza to, że czeka nas wprowadzenie zakazu przemieszczania się w Wielkanoc?

Zakaz przemieszczania się w święta?

Doradca premiera, prof. Andrzej Horban przyznał, że nadal realne jest wprowadzenie zakazu przemieszczania się, jeśli dynamika wzrostu nowych przypadków będzie utrzymywała się na poziomie ponad 30 tysięcy zakażeń. Na alarm biją również pracownicy służby zdrowia. Medycy nie ukrywają, świąteczne wyjazdy mogą się przyczynić do "całkowitej katastrofy".

Prof. Andrzej Horban/ YouTube @RMF FM
Prof. Andrzej Horban/ YouTube @RMF FM
Prof. Andrzej Horban/ YouTube @RMF FM

Od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia obowiązują w Polsce surowsze restrykcje. Zamknięto zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu, a także znaczące ograniczenie działalności żłobków i przedszkoli. W sklepach i kościołach ograniczono liczbę osób, jakie mogą w nich przebywać w tym samym czasie.

Część specjalistów nie ukrywa, że nie są to ograniczenia wystarczające w trudnej sytuacji w jakiej znajdujemy się obecnie. Od kilku dni liczba nowo wykrytych przypadków przekracza 30 tysięcy, a obłożenie w szpitalach sięga 80 procent. Wielu ekspertów nie ma wątpliwości, potrzebną są znacznie ostrzejsze restrykcje - tylko tak zapobiegniemy paraliżowi służby zdrowia.

Lekarze przypominają, że kluczowe znaczenie ma nasza prywatna odpowiedzialność. Należy pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego i przestrzeganiu wprowadzonych obostrzeń. Nie należy zwlekać z diagnostyką. Prof. Miłosz Parczewski apeluje, żeby zrezygnować ze świątecznych obiadów i śniadań, namawia do spędzenia świąt w gronie domowników, nawet jeśli zakaz ten nie zostanie wprowadzony odgórnie.

Co sądzicie o apelu prof. Parczewskiego?

To też może cię zainteresować: Wiadomo już, kiedy rodzice przestaną otrzymywać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Podano dokładną datę. W jaki sposób będzie wypłacane świadczenie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kamil Durczok znów boryka się z poważnymi problemami? Fani pełni niepokoju. Głos w sprawie zabrała rodzina

O tym się mówi: Konfrontacja braci jest coraz bliżej. Czy Harry’emu i Williamowi uda się zażegnać konflikt w rodzinie królewskiej