Jak podaje portal "Super Express", rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w czasie piątkowej konferencji prasowej mówił o czekających nas Świętach Wielkanocnych w cieniu epidemii koronawirusa. Ksiądz Leszek Gęsiak zwrócił się do duchownych i wiernych w całym kraju z bardzo ważnym apelem.

Jak będą wyglądały Święta Wielkanocne w polskich kościołach?

W czasie piątkowej konferencji ksiądz Leszek Gęsiak podkreślił, że to już druga Wielkanoc, którą przeżywać będziemy obchodzić z daleko idącymi ograniczeniami. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski zaapelował do wszystkich duchownych w naszym kraju, żeby ci pamiętali o ścisłym przestrzeganiu zasad reżimu sanitarnego.

Ksiądz Gęsiak podkreślił, że nikt nie chciałby zamknięcia kościołów, dlatego niezmiernie ważne jest "podjęcie wspólnego wysiłku, aby do tego nie doszło". Rzecznik dodał, że sposób weryfikowania limitu wiernych mogących przebywać w kościele, uzależniony jest od wyboru proboszcza.

Kościoły bez wiernych/ YouTube @Diecezja Bielsko-Żywiecka
Kościoły bez wiernych/ YouTube @Diecezja Bielsko-Żywiecka
Kościoły bez wiernych/ YouTube @Diecezja Bielsko-Żywiecka

Przypomniał również, że to właśnie na proboszczach ciąży wprowadzenie w życie i przestrzeganie nałożonych przez rząd obostrzeń. Ksiądz Gęsiak zwrócił się również do wiernych, aby i oni w sposób bezwględny dostosowali się do panujących w kościołach zasad reżimu sanitarnego.

Rzecznik Konferncji Episkopatu Polski zaznaczył, że choć transmisje z nabożeństw nigdy nie zastąpią uczestnictwa w liturgii, to osoby, które nie pojawią się w Kościele powinny łączyć się w modlitwie poprzez oglądanie transmisji w Internecie lub telewizji.

Ks. Leszek Gęsiak/ YouTube @RMF FM
Ks. Leszek Gęsiak/ YouTube @RMF FM
Ks. Lezek Gęsiak/ YouTube @RMF FM

Przypomnijmy, od soboty 27 marca w kościołach będą obowiązywały nowe, zaostrzone zasady reżimu sanitarnego. Wejdzie w życie nowy limit wiernych, zgodnie z zasadą jeden wierny na 20 m2. Obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust, a także zachowanie co najmniej 1,5 m odstępu od innych.

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Coraz więcej gwiazd rezygnuje z chrztu swoich dzieci. Dlaczego zdecydowały się na ten krok

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Byli współpracownicy uchylili rąbka tajemnicy odnośnie Kingi Dudy. Wiadomo jakim pracownikiem okazała się być córka prezydenta Polski

O tym się mówi: Profesor Andrzej Horban nie ma dla nas dobrych wiadomości. "Idzie burza, ale kiedy dokładnie uderzy piorun, jednak nie wiemy"