W ostatnich dniach w Polsce mamy znaczący wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Z tego powodu rząd postanowił o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister Adam Niedzielski ogłosili m.in. że dodatkowe limity obejmą także kościoły i inne obiekty kultu religijnego w Polsce.

Od soboty 27 marca do przynajmniej 9 kwietnia limit osób w kościołach będzie podobny do tego w placówkach handlowych czyli jedna osoba na 20 metrów kwadratowych.

Trzeba też pamiętać, że obowiązują zwyczajowe zasady bezpieczeństwa czyli obowiązek noszenia maseczki oraz zachowania dystansu 1,5 metra.

obostrzenia w kościele / YouTube: SILESIA FLESZ TVS
obostrzenia w kościele / YouTube: SILESIA FLESZ TVS
obostrzenia w kościele / YouTube: SILESIA FLESZ TVS

Do obostrzeń odniósł się też Episkopat

Głos w tej sprawie zabrał już ks. Leszek Gęsiak czyli rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, który zapowiedział jak będzie wyglądał okres Świat Wielkiej Nocy w kościele katolickim.

„Przed nami kolejna Wielkanoc, którą przeżywać będziemy w sytuacji bardzo poważnych ograniczeń” – powiedział podczas briefingu.

Władze kościelne wystosowały komunikat do wszystkich parafii o poważne podejście do przestrzegania zasad w świątyniach.

Przygotowywane są obecnie praktyczne rozwiązania takie jak liczenie wiernych przed kościołami. Wiadomo też, że cześć biskupów już udzieliła dyspens od uczestnictwa w mszach i zachęca do uczestnictwa w obrzędach za pomocą środków masowego przekazu.

Nie będzie jednak odgórnych nakazów dla wszystkich parafii. Za wybór odpowiednich rozwiązań i wprowadzanie obostrzeń odpowiedzialni są obecnie proboszczowie, którzy będą przedstawiać też dokładny plan na Wielkanoc.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nowe informacje w sprawie 13-letniej Patrycji z Piekar Śląskich. Nie wszystko udało się jeszcze ustalić

Jak informował portal „Życiepl”: Profesor Andrzej Horban nie ma dla nas dobrych wiadomości. "Idzie burza, ale kiedy dokładnie uderzy piorun, jednak nie wiemy"

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Metamorfoza Ivana Komarenki może ostatnio zaskoczyć. Wykonawca „Jej czarnych oczu” publikuje coraz to śmielsze wypowiedzi w mediach społecznościowych