Nadeszła w końcu astronomiczna i kalendarzowa wiosna, a wraz z nią tradycyjne zmienianie czasu z zimowego na letni.

Kiedy zmieniamy czas?

Zegary trzeba będzie przestawić już w najbliższy weekend. Zmiana została zaplanowana w nocy z soboty 27 marca na niedzielę 28 marca.

O godzinie 2:00 w nocy czas zostanie przesunięty do przodu na 3:00 zatem w najbliższą niedzielę doba straci jedną godzinę.

Po co zmieniamy czas?

W Polsce czas zmieniamy tradycyjnie dwa razy do roku, na wiosnę i jesień. Wprowadzane zmiany mają pozwolić na lepsze wykorzystanie dostępnego światła dziennego.

Aby dostosować czas do godzin aktywności człowieka przesuwa się więc standardowy czas geograficzny.

Eksperci wskazują, że jest to dobre rozwiązanie. W najdłuższym dniu w roku czyli pierwszy dzień lata mamy wówczas wschód słońca około 4 rano. Jeśli nie zmienialibyśmy czasu, byłby on już o 3:00 w nocy.

zmiana czasu / YouTube:  WTK
zmiana czasu / YouTube: WTK
zmiana czasu / YouTube: WTK

Co z zapowiedziami UE o wspólnym czasie?

Unia Europejska już kilka lat temu zapowiadała pracę nad projektem, który wprowadzałby likwidację zmian czasu we wszystkich krajach członkowskich.

Polska i inne kraje takie jak Litwa, Szwecja czy Finlandia wnioskowały o pozostanie na stałe przy czasie letnim. W pewnym momencie toczyły się w tej sprawie zaawansowane rozmowy, ustalono nawet, że zmiana w 2021 roku miałaby być tą ostatnią.

Na razie jednak z powodu pandemii koronawirusa wszelkie prace nad projektem ustały i nie wiadomo czy doczekamy się decyzji w najbliższym czasie.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nowy obowiązek dla wszystkich Polaków. Uchylanie się od niego grozi karą grzywny do 5 tysięcy złotych. O co chodzi

Jak informował portal „Życiepl”: Zapadła decyzja w sprawie nielegalnego pochówku Piotra Woźniaka-Staraka. Wuj, Mirosław S. usłyszał wyrok. Wielu Polaków będzie zaskoczonych

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Pierwsze dziecko Joanny i Jacka Kurskich właśnie przyszło na świat. Znane są już imię i płeć dziecka. Prezes TVP nie krył wzruszenia

Zobacz także: Pracownicy szpitala nie mogli już dłużej milczeć. W liście zdradzili jak wygląda ich praca i ile zarabiają