Jak podaje portal "Pikio", od soboty 20 marca na terenie całego kraju wprowadzono ostrzejsze restrykcje, mające na celu ograniczenie transmisji wirusa SARS-CoV-2. Póki co, obecnie obowiązujące obostrzenia mają być utrzymane do 9 kwietnia. Specjaliści nie mają wątpliwości, że lockdown potrwa znacznie dłużej. Do kiedy?

Jak długo może potrwać lockdown?

Ekonomiści z Banku Pekao, biorąc pod uwagę poprzednie dwie fale epidemii koronawirusa, wskazują, że łagodzenie obostrzeń mogłoby nastąpić najwcześniej około 15-20 kwietnia. Jedną z pierwszych odmrażanych gałęzi byłby handel w galeriach handlowych. Wiele wkazuje na to, że branży gastronomicznej przyszłoby czekać na otwarcie aż do drugiej połowy maja.

Adam Niedzielski/ YouTube @KPRM

Od soboty 20 marca ograniczona została działalność galerii handlowych, zamknięte zostały hotele, baseny, instytucje kultury, a uczniowie klas 1-3, którzy do tej pory jako jedyni uczyli się w trybie stacjonarnym, przeszli na nauczanie zdalne. W czasie konferencji prasowej Adam Niedzielski zapowiedział, że te restrykcje będą obowiązywały do 9 kwietnia.

To już kolejne Święta Wielkanocne, które upłyną nam w cieniu epidemi koronawirusa i ostrego reżimu sanitarnego. Eksperci Banku Pekao prognozują, że szczyt zakażeń trzeciej fali przypadnie na przełom marca i kwietnia. Wówczas możemy spodziewać się zachorowań na poziomie nawet 30 tysięcy zakażeń dziennie.

W okolicach 15-20 kwietnia mogłoby nastąpić otwieranie pierwszych zamrożonych gałęzi, takich jak handel w galeriach, hotelarstwo czy działalność instytucji kultury. Niestety możliwy jest również bardziej pesymistyczny wariant. Jeśli osiągnięmy w najbliższym czasie poziom zakażeń wynoszący około 30 przypadków dziennie, wprowadzony zostanie ostry lockdown.

Dynamiczny rozwój sytuacji epidemiczne obarcza prognozy ekspertów dużym ryzykiem błędu. Może się okazać, że konieczne będzie wprowadzenie jeszcze ostrzejszych restrykcji i konieczność ich dłuższego utrzymania.

Myślicie, że prognozy ekonomistów z Pekao się sprawdzą?

To też może cię zainteresować: Ważna wiadomość dla wielu Polaków. Poważne zmiany w świadczeniu 500 Plus. O kogo chodzi i kogo dotyczą

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Takiego obrotu spraw Meghan i Harry z pewnością się nie spodziewali. Co się stało

O tym się mówi: Będzie zakaz przemieszczanie się? Kościoły będą zamknięte? Są nieoficjalne doniesienie z rządu