Jak podaje portal "Interia", zmianie ulegają zasady funkcjonowania podstawowej opieki medycznej. Teleporada nie będzie już stanowiła dominującej formy kontaktu z lekarzem rodzinnym. Jej zastosowanie zostało ograniczone do kilku przypadków. Jakich?

Zmiany w funkcjonowaniu teleporad

Zgodnie z nowymi regulacjami, lekarz nie ma prawa odmówić wizyty w gabinecie w przypadku, gdy pacjent nie godzi się na teleporadę, kiedy zmaga się z przewlekłą chorobą i doszło u niego do pogorszenia stanu zdrowia lub zmiany występujących objawów. Wskazaniem do zwykłej wizyty będzie również podejrzenie choroby nowotworowej oraz wiek pacjenta - teleporady nie są wskazane dla dzieci poniżej szóstgo roku życia.

Teleporada/ YouTube @Zdrowie24h
Teleporada/ YouTube @Zdrowie24h
Teleporada/ YouTube @Zdrowie24h

Formy teleporady nie może również przyjąć również pierwsza wizyta u lekarza, pielęgniarki bądź położnej środowiskowej podstawowej opieki zdrowotnej, które zostały wskazane w deklaracji wyboru.

Przypadki złamania powyższych regulacji można zgłaszać dzwoniąc na numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.

Kiedy wystarzy teleporada?

Teleporada nadal będzie miała zastosowanie w przypadku osób, u których występuje podejrzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Będą z niej mogli skorzystać pacjenci potrzebujący recepty na leki niezbędne do kontynuacji dalszego leczenia (o ile lekarz dysponuje odpowiednią dokumentacją medyczną) lub zlecenia na zapotrzenie medyczne.

Lekarz/ Pixabay
Lekarz/ Pixabay
Lekarz/ Pixabay

Za pośrednictwem teleporady możliwe będzie również uzyskanie zaświadczenia o stanie zdrowia. Możliwe będzie również skorzystanie z tej formy w przypadku dzieci poniżej szóstego roku życia, jeśli jest to porada kontrolna ustalona w czasie wizyty u lekarza, kiedy nie ma wymogu fizykalnego badania małego pacjenta.

Tą drogą będziemy mogli również uzyskać e-receptę lub e-zwolnienie.

Co sądzicie o wprowadzonych zmianach?

To też może cię zainteresować: Media społecznościowe obiegł emocjonalny wpis ratownika medycznego. Zawarte w nim słowa, podzieliły internautów

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kamil Durczok stracił poczucie czasu? Na mediach społecznościowych pojawił się dziwny filmik

O tym się mówi: Piotr Żyła odpowiedział na zarzuty jednego z niemieckich dziennikarzy. Fani sprtowca zachwyceni jego reakcją