Jak podaje portal "Fakt", w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał bardzo ważną z punktu widzenia wielu seniorów ustawę. Przyznaje ona części emerytów i rencistów dodatkowe czternaste świadczenie. Ma ono trafić do ich kieszeni już w listopadzie tego roku. Czternastka w maksymalnej kwocie wyniesie 1022,30 zł, w minmalnej zaledwie grosz!

Czternastka dzieli seniorów

Czternastka, która ma trafić do seniorów jesienią tego roku, dzieli ich na trzy grupy. W pierwszej z nich znajduje się 7,9 mliona osób, które otrzymają czternastkę w pełnej wysokości. Są to osoby, których podstawowe świadczenie nie przekracza 2415 złotych netto.

W drugiej grupie znajdują się milion osób, które co prawda dostaną dodatkowe czternaste świadczenie, ale zostanie ono pomniejszone zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Oznacza to, że im wyższa emerytura pobierana przez seniora, tym niższa czternastka. Najmniejsza czternastka wyniesie zaledwie 1 grosz.

Czternastki/ fakt.pl
Czternastki/ fakt.pl
Czternastki/ fakt.pl

W trzeciej grupie, liczącej 550 tysięcy osób, znaleźli się ci seniorzy, którzy nie otrzymaja czternastki, bo ich świadczenie podstawowe przekracza kwotę 3437 zł netto.

To warto wiedzieć o czternastkach

Czternasta emerytura ma trafić do seniorów w listopadzie tego roku razem z wypłacanym wówczas świadczeniem emerytalnym lub rentowym. Nie ma konieczności składania żadnych wniosków - to urzędy zweryfikują prawo do zasiłku oraz jego wysokość.

Czternastka wynosić będzie 1250,88 zł brutto. Osoby, które otrzymają pełną kwotę, na rękę dostaną jednak 1022,30 zł. Wszystko dlatego, że od czternastki również potrącane są zaliczka na podatek dochodowy oraz składka zdrowotna.

Pieniądze/ Pixabay

Podobnie jak trzynasta emerytura i świadczenie 500 plus, czternastka nie może podlegać zajęciom komorniczym, co jest dobrą informacją dla zadłużonych seniorów.

Jak oceniacie wprowadzenie czternastki i jej ostateczny kształt?

To też może cię zainteresować: Nie milkną echa wywiadu udzielonego przez Harry'ego i Meghan Markle. Książę William ma być zdruzgotany

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niezwykłe spotkanie lekarza z bliźniaczkami syjamskimi, które rozdzielił 15 lat wcześniej. Wszyscy nie kryli wzruszenia

O tym się mówi: "Owinęła swojego psa chustę i przyniosła go do mnie na plecach”. Miłość małej dziewczynki do psa zachwyciła cały świat