Jak podaje portal "Pikio", eksperci wskazują, że blisko pół miliona kobiet może otrzymać niższe świadczenia emerytalne. Wszystkiemu ma być winna reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych, w wyniku której mogą one stracić dawne uprawnienia i tysiące złotych podwyżek. Straty OFE mogą wynieść od kilku do kilkutysięcy złotych.

Eksperci ostrzegają

Specjaliści ostrzegają, że likwidacja OFE może doprowadzić do tego, że blisko pół milona kobiet może dostać obniżone świadczenie emerytalne. Podobne stanowisko zajmuje prezes Instytutu Emerytalnego. Mowa o ogromnych kwotach, sięgających od kilkuset złotych, ale kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Doktor Tomasz Lisicki z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że wiele kobiet otrzyma świadczenia emerytalne w niższej wysokości. Krytyce poddał również funkcjonowanie polskiego systemu świadczeń społecznych, a straty stanowią wynik niespójności obowiązujących przepisów.

Seniorka/ Pixabay
Seniorka/ Pixabay
Seniorka/ Pixabay

Pół miliona kobiet z niższymi emeryturami

Rząd Mateusza Morawieckiego od dawna planował likwidację OFE, reformę powstrzymała jednak epidemia koronawirusa. Teraz pomysł znów wraca. Dlatego eksperci biją na alarm. Planowana reforma doprowadzi do tego, że blisko pół miliona kobiet będzie miało obniżone świadczenia emerytalne. Reforma jest niezwykle skomplikowana głównie za sprawą zagmatwanych przepisów o dużym stopniu niespójności.

Wraz z likwidacją OFE zostanie zniesione przeliczanie emerytur, które przyniosło wiele korzyści seniorkom. To właśnie to rozwiązanie stanie się najbardziej stratne. "Emerytkom, które przekroczą 65. rok życia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w niektórych wypadkach na nowo oblicza emeryturę. I jest to niezwykle korzystne przeliczenie" - mówi dr Tomasz Lasocki.

Seniorka/ Pixabay
Seniorka/ Pixabay
Seniorka/ Pixabay

W 2019 roku wzrost dla tych emerytek sięgnął 47 proc., a rok później już 62,5 proc. Po reformie nie będzie już możliwości dokonania takich przeliczeń.

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Poszukiwania Jana Lityńskiego wciąż w toku. Co z opozycjonistą PRL? W akcji biorą udział płetwonurkowie, którzy odnaleźli Piotra Woźniaka-Staraka

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Agnieszka Chylińska pokazała się po całkowitej przemianie. Fani ledwie ją poznali. Wszyscy są pod ogromnym wrażeniem

O tym się mówi: Agnieszka Chylińska pokazała się po całkowitej przemianie. Fani ledwie ją poznali. Wszyscy są pod ogromnym wrażeniem