Jak wynika z informacji przedstawionych przez portal "Super Express", waloryzacja rent i emerytur będzie miała w tym roku charakter procentowy, a niej jak miało to miejsce w ubiegłym roku kwotowo-procentowy. Co o waloryzacji świadczeń sądzą polscy emeryci?

Waloryzacja rent i emerytur już w marcu

Waloryzacja świadczeń rentowych i emerytalnych nastąpi w marcu. Wówczas do seniorów trafią wyższe renty i emerytury wypłacane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym roku waloryzacja będzie miała charakter wyłącznie procentowy, a nie jak poprzednio kwotowo-procentowy. Wszystko za sprawą wyższego niż zakładał rząd wskaźnika waloryzacji. Ostatecznie wyniósł on rekordowe 4,24 proc.

Seniorka/ Pixabay

Niestety rekordowa waloryzacja w przypadku najniższych rent i emerytur wyniesie 51 złotych. W 2019 roku najniższe emeryturuy zostały podniesione o 70 zł, a rok później o 100 złotych. Portal "Super Express" postanowił sprawdzić, co polscy seniorzy myślą na temat tegorocznej waloryzacji świadczeń. W badaniu wzięło udział 27 tysięcy osób.

Aż 84 proc. uczestniczących w badaniu osób uznało, że waloryzacja 2021 jest niewystarczająca (z czego 12 proc. wybrało odpowiedź "raczej nie wystarczająca"). Tylko 13 proc. badanych uznało podwyżki rent i emerytur za wystarczające (z czego 6 proc. udzieliło odpowiedzi "raczej wystarczające"). Pozostali czytelnicy wskazali, że nie mają zdania w tej kwestii.

Seniorzy/ Pixabay

Trudno się nie zgodzić, że kwota 50 zł dla wielu osób jest niewystarczającą podwyżką. To kwota, która pozwala na niezbyt wygurowane zakupy. Tym bardziej, że seniorzy wydają lwią część swoich świadczeń na leki, które potrafią kosztować krocie.

A wy, co sądzicie o tegorocznej waloryzacji rent i emerytur?

To też może cię zainteresować: Lepiej mieć się na baczności! Rzadkie zjawisko pogodowe z południa już za chwilę zawita nad Polskę! Kalima jest już bardzo blisko naszego kraju

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Agustin Egurrola przerwał milczenie. Jest pierwszy wpis gwiazdora po przyjęciu pracy w TVP. Co napisał

O tym się mówi: Zmieni się strategia walki z koronawirusem? Adam Niedzielski mówił o „odważnych decyzjach”. Co miał na myśli minister zdrowia