Wczoraj podjęto ostateczną decyzję. Nowe zasady będę obowiązywać od wtorku.

W trakcie cotygodniowych konferencji prasowych szef rządu przekazuje nowe informacje związane z panującą sytuacją epidemiologiczną. Między innymi w piątek padła decyzja o zamknięcie cmentarzy w kraju podczas obchodów Wszystkich Świętych. Poruszono także temat pracy zdalnej.

Od wtorku obowiązywać będzie nowe rozporządzenie

screen Google

W sobotę 31 października odbyło się spotkanie konsultacyjne premiera Mateusza Morawieckiego i wiceministra MSWiA Pawła Szefernakera z przedstawicielami samorządowej strony Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Na spotkaniu tym planowano ustalić zasady funkcjonowania administracji samorządowej po tym, jak zostana wprowadzone nowe ograniczenia związane z dynamicznym wzrostem liczby zachorowań w Polsce.

W wyniku rzeczowej, konstruktywnej dyskusji, ustalono, że rozporządzenie dotyczące administracji samorządowej wejdzie w życie od wtorku, po ogłoszeniu w poniedziałek 2 listopada – poinformował współprzewodniczący komisji Paweł Szefernaker z Jackiem Karnowskim we wspólnym oświadczeniu.

Rozporządzenie owo wpraowadzi pracę zdalną w urzędach i jednostkach organizacyjnych. Jednak kierownicy urzędów będą upoważnieni do ustalenia szczególnych rozwiązań organizacyjnych w sprawach pomocy obywatelom, szczególnie w wypadkach, gdy załatwienie sprawy w sposób zdalny nie jest możliwe.

Na dodatek, w oświadczeniu podkreślono, że obudwie strony zwróciły uwagę na to, że istnieje konieczność utrzymania aktywności godpodarczej, czyli np. rejestracja nowych podmiotów, oraz inwestycyjnej, np. przetargi lub pozwolenia na budowę.

Obie strony uzgodniły wspólne wystąpienie do Senatu RP o uwzględnienie w ostatniej nowelizacji ustawy "covid-owej" kwestii zawieszenia/odroczenia biegu spraw administracyjnych oraz uelastycznienia innych terminów i procedur, które ustawy wyznaczają w sposób sztywny, a których pełne dotrzymanie nie będzie możliwe w trybie pracy zdalnej – przekazano w oświadczeniu.

Z kolei premier Morawiecki podczas piątkowej konferencji poinformował, że wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać swojej pracy stacjonarnie, będą musieli przejść na pracę w trybie zdalnym. Nowe rozporządzenie ma obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie, jednak jest możliwe, że zostanie przedłużone.

Jak informował portal „Życie.pl”: Kolejne kroki w walce z pandemią. Rząd niespodziewanie wprowadził nowy zakaz

Przypomnij sobie: Odszedł twórca "M jak miłość", "Barw szczęścia" i "Na dobre i na złe". Krzysztof Rogala ekranizował uwielbiane polskie produkcji

Portal „Życie.pl” pisał również: Ministerstwo Edukacji udostępniło ważną informacje dla rodziców i ich dzieci. Na tą wiadomość spodziewali się wiele rodzin