Miniona doba przyniosła Polakom dramatyczne wydarzenia związane z przejściem potężnych burz przez kraj. Żywioł nie oszczędził wielu miejscowości, powodując poważne utrudnienia i zniszczenia. Strażacy w całej Polsce odnotowali tysiące interwencji, zmagając się z konsekwencjami nawałnic. Połamane drzewa blokowały drogi, uszkodziły budynki oraz linie energetyczne. W niektórych regionach spadł grad o rozmiarach piłek tenisowych, a w mediach społecznościowych pojawiły się liczne zatrważające zdjęcia i filmy dokumentujące skutki nawałnic.


Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) już od rana 30 czerwca ostrzegali mieszkańców wielu regionów Polski przed nadchodzącymi silnymi burzami. Intensywne opady deszczu oraz potężny grad były dodatkowo wzmocnione przez wichury, które osiągały prędkość nawet do 110 km/h. Porywisty wiatr łamał drzewa jak zapałki, co prowadziło do zablokowania wielu dróg i licznych przerw w dostawach prądu. Najwięcej interwencji odnotowano w województwie wielkopolskim – aż 588 zgłoszeń, informuje Goniec.


W mediach społecznościowych mieszkańcy na bieżąco alarmowali o sytuacji w swoich regionach. Szczególnie dramatyczne były doniesienia z Wielkopolski, gdzie grad o średnicy kilku centymetrów wybijał szyby i niszczył uprawy rolne. W Granowcu koło Ostrowa Wielkopolskiego odnotowano grad wielkości piłek tenisowych. Wichura wyrywała drzewa z korzeniami, uszkadzała budynki, a opady deszczu powodowały lokalne podtopienia.


Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało ostrzeżenia przed wichurami do mieszkańców 11 województw. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia, przed burzami dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, opolskiego i dolnośląskiego. Burze z ulewami i gradobiciem nawiedziły także Dolny Śląsk, Pomorze oraz Mazowsze.


Eksperci z IMGW ostrzegają, że 1 lipca także będzie niespokojny. Najbardziej narażone na przejście nawałnic jest Podkarpacie, gdzie prognozowane są burze z opadami deszczu od 15 do 45 mm oraz porywami wiatru do 80-100 km/h. Lokalnie może wystąpić grad. Poniedziałek będzie pochmurny z przelotnymi opadami deszczu i burzami, a suma opadów na wschodzie kraju może sięgnąć do 40 mm. Temperatura maksymalna wyniesie od 19°C nad morzem do 28°C na południowym wschodzie, a w czasie burz porywy wiatru mogą osiągnąć 80-90 km/h.


Ostatnie wydarzenia związane z potężnymi burzami, które nawiedziły Polskę, pokazują, jak nieprzewidywalna i groźna może być natura. Służby ratownicze miały pełne ręce roboty, a mieszkańcy wielu regionów musieli stawić czoła poważnym utrudnieniom i zniszczeniom. Nadchodzące dni również zapowiadają się niespokojnie, dlatego warto śledzić ostrzeżenia meteorologiczne i zachować szczególną ostrożność.