W przypadku braku zwiększenia tej kwoty, dodatek ten będzie znacznie niższy niż w ubiegłym roku, co jest efektem strategii politycznej prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. W ubiegłym roku, ustanowiono regulacje prawne zapewniające wypłatę czternastej emerytury, która miała być początkowo jednorazowym dodatkiem. Jednak w obliczu rosnącej inflacji, która znacząco uszczuplała dochody Polaków, rząd postanowił uczynić to wsparcie stałym elementem systemu emerytalnego.

Zasady przyznawania czternastych emerytur

Nowe przepisy określają, że czternasta emerytura równa się kwocie minimalnej emerytury, która po waloryzacji od 1 marca (12,12%) osiągnie poziom 1 780,96 zł brutto. Każdy emeryt i rencista, których świadczenia nie przekraczają 2 900 zł brutto, otrzyma pełną kwotę. W przypadkach, gdy świadczenie przekracza ten próg, kwota czternastej emerytury będzie odpowiednio zmniejszana. Minimalna suma dodatku wyniesie 50 zł brutto, co oznacza około 39 zł "na rękę".

Dodatkowe środki finansowe z pewnością zostaną przyjęte z ulgą przez seniorów w drugiej połowie roku, szczególnie po zaprzestaniu działania przepisów osłonowych, które zamrażają ceny energii dla gospodarstw domowych. Oczekuje się, że rachunki za media mogą znów wzrosnąć.

Możliwość elastycznego dostosowania wysokości czternastych emerytur

Pomimo waloryzacji, czternaste emerytury w tym roku mogą być niższe niż te wypłacone w roku 2023. Wprowadzona regulacja zawiera mechanizm pozwalający na korektę kwoty tego świadczenia, co, jak wyjaśniła minister rodziny Marlena Maląg, ma na celu zwiększenie jego elastyczności. Tę opcję rząd PiS wykorzystał już w ubiegłym roku, podnosząc minimalną emeryturę przed wyborami, co skutkowało wyższymi wypłatami dla seniorów.

Niespodzianka czeka emerytów

Pozostaje pytanie, czy rząd Donalda Tuska również zdecyduje się na zwiększenie wartości czternastej emerytury. Eksperci sugerują, że bez takiej decyzji, tegoroczne świadczenia mogą być o około tysiąc złotych niższe niż w poprzednim roku, co może zaskoczyć wielu seniorów oczekujących wrześniowej wypłaty. Poniżej przedstawiamy porównanie kwot czternastych emerytur z ubiegłego roku i prognozowane wartości na bieżący rok.

Źródło: fakt.pl