31 grudnia 2024 roku w wieku 102 lat zmarła Maria Bakka-Gierszanin, jedna z najstarszych polskich aktorek, która niemal do ostatnich lat swojego życia pozostawała aktywna zawodowo. Była prawdziwą legendą szczecińskiej sceny teatralnej, a jej dorobek na stałe zapisał się w historii polskiego teatru.
Maria Bakka-Gierszanin urodziła się 9 marca 1922 roku w Warszawie. W czasie okupacji, mimo trudnych warunków, uczęszczała na konspiracyjne zajęcia w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej, gdzie nauczali wybitni artyści, tacy jak Juliusz Osterwa. Wśród jej przyjaciół znajdował się sam Andrzej Łapicki. Po wojnie, w lipcu 1945 roku, zdała pierwszy eksternistyczny egzamin aktorski w powojennej Polsce, co zapoczątkowało jej bogatą karierę sceniczną, informuje Goniec.
W 1959 roku Maria Bakka-Gierszanin związała swoje życie z Teatrem Polskim w Szczecinie, gdzie występowała przez dekady, także po przejściu na emeryturę. W 2009 roku, mając 87 lat, zagrała główną rolę w spektaklu „Dawno temu dziś”, za którą została nominowana do prestiżowej nagrody „Bursztynowy Pierścień”. Ostatni raz wystąpiła na scenie w 2013 roku w przedstawieniu „Sedinum, prochy i rock and roll”, mając wówczas 91 lat.
Aktorka spędziła ostatnie lata życia w pobliżu Karpacza, otoczona miłością najbliższych – syna i synowej. To właśnie tam, 6 stycznia 2025 roku, odbędą się uroczystości pogrzebowe, które będą symbolicznym pożegnaniem niezwykłej postaci polskiego teatru.
Maria Bakka-Gierszanin pozostanie w pamięci jako kobieta, która nie tylko z pasją oddawała się sztuce, ale także jako ktoś, kto mimo trudności historycznych i osobistych, zawsze z determinacją realizował swoje marzenia. Jej historia jest inspiracją dla kolejnych pokoleń aktorów i miłośników teatru.
Rodzinie i bliskim aktorki składamy wyrazy najgłębszego współczucia.