Storczyki to jedne z ulubionych kwiatów doniczkowych Polaków. Urzekły nas efektownymi, nieco egzotycznymi kwiatostanami i na dobre zagościły w naszych domach, mieszkaniach i biurach. Piękno tych roślin to wynik odpowiedniej pielęgnacji, która, mimo że wydaje się prosta, wymaga nieco wiedzy i uwagi.


Storczyki, w naturze rosnące jako epifity na drzewach lub skałach, mają odsłonięty system korzeniowy. Dlatego w domu nie sadzimy ich w zwykłej ziemi, ale umieszczamy w luźnym podłożu, np. z keramzytu i torfu. Przezroczysta doniczka umożliwia dostęp światła do korzeni, co jest kluczowe dla zdrowia rośliny. Pamiętajmy, aby storczyki nie były wystawione na bezpośrednie działanie słońca – preferują rozproszone światło.


Podlewanie storczyków wymaga regularności, ale nie częstotliwości. Latem wystarczy podlewać je raz w tygodniu, a zimą co dwa tygodnie. Ważna jest także technika – tradycyjne podlewanie może być zastąpione kąpielami wodnymi. Wystarczy umieścić storczyka w wannie lub misce i zalać wodą do poziomu doniczki na około pół godziny. Dzięki temu głębokiemu zanurzeniu storczyk lepiej pobierze wodę.


Do obfitego kwitnienia storczyki potrzebują nie tylko wody, ale także odpowiedniego odżywienia. Czosnek działa jak naturalny stymulant – stymuluje rośliny do zawiązywania pąków kwiatów, odstrasza szkodniki i podnosi odporność orchidei. Roztwór z czosnkiem to doskonały nawóz: do wody do podlewania wystarczy dodać łyżeczkę suszonego czosnku lub świeży, zmiażdżony ząbek. Świeży ząbek można także umieścić bezpośrednio w doniczce ze storczykiem.


Storczyki, choć egzotyczne, nie są trudne w pielęgnacji, o ile znamy ich potrzeby. Właściwe podłoże, odpowiednie nawadnianie oraz naturalne nawozy, takie jak czosnek, mogą zapewnić naszym storczykom długie i obfite kwitnienie. Dzięki tym prostym zabiegom pielęgnacyjnym, storczyki będą nie tylko ozdobą naszych domów, ale także dumą każdego miłośnika roślin.