Niedawno w Daily Mail pojawił się podniecający nagłówek z pytaniem „Czy królowa przygotowuje się do abdykacji?” Jak się okazuje, historia tak naprawdę dotyczyła plotek, że królowa planuje mianować księcia Karola „księciem regentem”.

Nie opuści swojego tronu, póki żyje

Jednak historia Wielkiej Brytanii jasno pokazuje, że powołanie regenta nie jest równoznaczne z abdykacją. Co więcej, królowa nie jest nawet prawnie upoważniona do wyznaczenia regenta, co ma miejsce tylko w bardzo szczególnych okolicznościach, określonych w akcie regencyjnym z 1937 r.

Abdykacja ze względu na wiek nie jest zakończona

Podczas gdy niektóre rodziny królewskie mają tradycję rezygnacji monarchów po osiągnięciu określonego wieku (na przykład rodzina królewska w Holandii), nie ma takiej tradycji w Wielkiej Brytanii. Mówi się, że abdykacja jest sprzeczna z nieformalnymi zasadami ustanowienia monarchii. Rzeczywiście, uznano to za kryzys konstytucyjny, kiedy książę Edward VIII abdykował w 1936 roku, aby poślubić Wallis Simpson.

Królowa Elżbieta II obiecała, że ​​będzie panować do końca życia

W swoje 21. urodziny królowa Elżbieta II obiecała Anglii, że będzie ich królową na całe życie. „Oświadczam wam wszystkim, że całe moje życie, czy to długie, czy krótkie, poświęcę waszej służbie i służbie naszej wielkiej cesarskiej rodziny, do której wszyscy należymy” - powiedziała. To wielka obietnica, ale dotrzymuje tego od 69 lat.

Dawno temu ludzie mogli poprzeć abdykację królowej. To było jeszcze zanim małżeństwo księcia Karola i księżnej Diany rozpadło się dla wszystkich, mówi The Week . „Dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych reputacja księcia zaczęła słabnąć”. Jednak poparcie społeczne dla królowej przekazującej tron ​​księciu Walii nie wzrosło znacząco. Ostatnie badania pokazują, że całe 70 procent Wielkiej Brytanii wolałoby, aby królowa pozostała u władzy tak długo, jak żyje.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: "Top Model" generuje gwiazdy? Czym się teraz zajmuje Olga Kaczyńska

Zerknij: Jarosław Bieniuk byczy się w Grecji z Zuzanną Pactwą? Co pozwoliło im opuścić granice Polski