Jeżeli dostałeś darowiznę to w pełni nie znaczy, że zostanie ona z tobą. Nie dotyczy to podatków – z prezenty finansowej może zrezygnować sam darczyńca.
Kiedy jest to możliwe?
Wydawałoby się, że po przelewu finansów obdarowany musi martwić się tylko o tym, by wypełnić potrzebujących formalności (np. zgłosić fakt jej otrzymania do US itd., w zależności od kwoty i tego, kto przekazał darowiznę). W tym czasie warto przypomnieć, że jest szansa także na rezygnacje darowizny – czyli stan, kiedy obdarowujący odwołuje się z przelewu prezentu finansowego(i zamierza się ję powrócić).
Do rezygnacji prezentu finansowego doprowadza się rzadko. Według art. 898 par. 1 Kodeksu cywilnego,
Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.
Co znaczy rażąca niewdzięczność? W przepisach prawa o tym jednak nic nie wskazano. Nie są to wszystkie przeciwne zachowania obdarowanego wobec darczyńcy. Rażąca niewdzięczność wynika wtedy, gdy obdarowany specjalne zachował się nieprzyjemnie darczyńcy – wykonał przeciwko niemu przestępstwa czy przekroczył obowiązki powstające ze związków prywatnych związanych go z darczyńcą. Darczyńca musi ostro nieprzyjaźnie odwołać efekty tego zachowania. Przy tym takie zachowanie nie musi w pełni przekroczyć przepisów, również jak nie musi to być określone działanie – także nieźle może być to zaniechanie.
Kiedy dochodzi do rażącej niewdzięczności?
Na przykład, rażącą niewdzięcznością nie jest nieporozumienie z darczyńcą, jednak już np. okradzenie go, niezgoda we wsparciu w ciężkich chwili, korzystanie mniejszych zdolności umysłowych (z powodu na starzenie się lub chorobę) aby dojść do osobistej wygody. Zachowanie obdarowanego w pełni nie musi stosować się darczyńcy – także dobrze może być działanie lub zaniechanie np. względem dzieci darczyńcy.
Również należy zauważyć, że jeśli obdarowany dostanie przeprosiny darczyńcy, to darczyńca unika zasady do rezygnacji darowizny w związku takiego aktu obojętności.
Warto zwrócić też uwagę, że wszystkie potencjalne akty obojętności są oddzielnie się liczy i się ocenia – m.in. zgodnie z kontekstem. Darczyńca chcący zrezygnować z darowizny w związku aktu obojętności musi być gotowy do tego, że będzie musiał zebrać niektóre dowody.
Rezygnacja darowizny również kiedy nie została jeszcze wykonana
Rezygnacja darowizny w związku z rażącej niewdzięczności stosuje się darowizny już wykonanej. Jest szansa, że darczyńca będzie się zamierzał zrezygnować darowizną niewykonaną – to także ma prawo w podanych określeniach. Po podpisaniu zgody darowizny jego stan finansowy należy do takich zmian, że przelew darowizny nie odbędzie się bez uszczerbku dla jego osobistego utrzymania – dotyczy to o równających potrzeb i/lub posiadające na nim obowiązki alimentacyjne. Warto zwrócić uwagę, nie zależy, po jakiej przyczynie wywoła się pogorszenie stanu finansowego – ważne jest to, jak to będzie miało wpływ na działanie darczyńcy i jego najwięcej bazowe obowiązki.
Kiedy warto złożyć specjalne oświadczenie?
Jeżeli darczyńca chce zrezygnować darowiznę (i posiada do tego przyczyny), to powinien złożyć oświadczenie. W stosunku darowizny niespełnionej musi odbyć się to od razu (przed jej wykonaniem). Jeżeli dotyczy to darowiznę zrezygnowano po przyczynie rażącej niewdzięczności, to jest szansa na realizacje tego aż po wielu latach. Ważne jest jednak, by darczyńca złożył oświadczenie nie później niż w trakcie roku z momentu, w którym dowiedział się o akcie niewdzięczności.
Jak informował portal "Życie PL": Nieporządne zachowanie nastolatków na cmentarzu. Pokrzywdzili dziewczynę i wykradli jej rzeczy
Przypomnij sobie: Ewa Minge wypowiedziała się na temat sytuacji Martyniuków. Stwierdziła, że Zenek powinien skończyć telenowele
Portal "Życie PL" pisał również: Tatry zaścieliło białym puchem. Pierwszy śnieg w tym sezonie już spadł