Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży leku Ozzion. Jak podaje portal "ABC Zdrowie" jest to lek stosowany między innymi u osób cierpiących na refluksowe zapalenie przełyku. Zdecydowano się na usunięcie medykamentu z aptek po wykryciu w tabletkach wady jakościowej.

Popularny lek wycofany z aptek

GIF wycofał ze sprzedaży na terenie całego kraju jedną partię leku Ozzion - tabletki dojelitowe 40 mg w opakowaniu po 28 tabletek w blistrach. Podmiot odpowiedzialny w przypadku tego leku to Zentiva k.s. Numer wycofanej serii to ARL2P2 z terminem ważności do 31 lipca 2022 roku.

Za podjęciem takiej decyzji stoi wykrycie wady jakościowej w wycofanej partii. W komunikacie zamieszczonym na stronach GIF możemy przeczytać, że urząd otrzymał wniosek od podmiotu odpowiedzialnego o wycofanie ze sprzedaży po uzyskaniu "wyniku poza specyfikacją w zakresie parametru uwalniania".

Lek Ozzion zawiera substancję czynną pantoprazol, należący do grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej. Jest on stosowany przede wszystkim w leczeniu chorych na refluksowe zapalenie przełyku, cierpiących na wrzody żołądka i dwunastnicy, a także Zespół Zollingera-Ellisona.

Apteka. Źródło: Youtube dlaCiebietv
Apteka. Źródło: Youtube dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebieTV

Co zrobić z lekiem wycofanym ze sprzedaży?

Każda osoba, która posiada lek z wymienionej partii powinna natychmiast zaprzestać jego przyjmowania w trosce o własny stan zdrowia i udać się do lekarza po receptę na nowy lek. Zwracaną partię należy zwrócić do apteki, w której się go zakupiło jeśli wciąż posiadamy paragon potwierdzający zakup.

Jeśli podmiot odpowiedzialny zgodzi się na przyjęcie od apteki zwróconego leku, wówczas możemy liczyć na zwrot gotówki. Jeśli nie posiadamy takiego paragonu, lek powinniśmy przekazać do apteki, która przyjmuje przeterminowane i niepotrzebne leki. Nie należy wyrzucać ich do zwykłego kosza.

Aptka/YouTube @Telewizja Police
Aptka/YouTube @Telewizja Police
Apteka/YouTube @Telewizja Police

Sprawdziliście, czy nie posiadacie w apteczce wskazanej partii leku?

To też może cię zainteresować: Celebrytki włączają się do afery wywołanej przez lekarkę ze szpitala w Oleśnicy. Joanna Koroniewska i Magda Mołek skomentowały tą oburzającą sytuację

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Gwiazda pierwszej edycji Big Brothera ujawniła, że była o krok od najgorszego. Miała wielkie szczęście. Co się przydarzyło Manueli Michalak

O tym się mówi: Ostatnie słowa Zbigniewa Wodeckiego wzruszają do łez. Wspomnienie Natalii Kukulskiej nie pozostawia wątpliwości