Nie ulega wątpliwości, że warzywa i owoce kupione na targu, zwykle są lepszej jakości, niż te nabyte w supermarkecie. Niestety, zarówno marketowy, jak i sprzedawany na targu mocno podrożał, co od razu dało się zauważyć.

Walka o polski produkt

Liczne nieprawidłowości ujawnione w znanych sieciach sklepów w naszym kraju związane z ukrywaniem kraju pochodzenia warzyw, jarzyn i owoców, skłoniły konsumentów do przerzucenia się na robienie zakupów na targach. Szczególnie dotyczy to tych, którzy pragną realnie wspierać polskich producentów, którzy mocno dostali po kieszeni przez obostrzenia.

Niestety, susze, lockdowny i tegoroczne opóźnienie wiosenne, bardzo negatywnie wpłynęły zarówno na ilość zbiorów, jak i na ich rosnącą drastycznie cenę.

Kupując na targu zapłacisz majątek

Porównując bieżące ceny z tymi, które funkcjonowały w zeszłym roku, mocno skoczyły ceny zeszłorocznej czerwonej i białej kapusty, kapusty pekińskiej, seleru, pora i pietruszki. Z wyliczeń wynika, że koszyk warzyw krajowych podrożał o około trzynaście procent, w porównaniu z cenami zeszłorocznymi. Za truskawki zapłacimy około 16-20 zł za kg, a za czereśnie zza granicy od 12 zł nawet do 26 zł za kilogram. Na krajowe musimy jeszcze trochę poczekać.

Jak twierdzą ekonomiści, ta drożyzna w dużej mierze wynika z faktu, że przedsiębiorcy będący ofiarami pandemicznych decyzji rządu, podnoszą ceny swoich produktów, by wyrównać poniesione straty. Jak się okazuje, polscy rolnicy mają obecnie znacznie bardziej pod przysłowiową górkę, gdyż markety wolą sprzedawać tańsze produkty zza granicy, w związku z czym, jesteśmy w stanie kupić koperek pochodzący z Libanu.

Choć według ekspertów handel powoli wraca na poprzednie tory, jednak wciąż polscy rolnicy zmagają się z dość małą podażą na produkty typu młode ziemniaki. Cytowany przez "Super Express" ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera stwierdził - na rynku widać powolne ożywienie w handlu, ale nadal jest niewielki wzrost podaży warzyw młodych krajowych. W ostatnich dniach mocno staniały młode ziemniaki krajowe, obecnie kosztują od 2,3 do 3,5 zł/kg (zależy od odmiany i kalibru). Chociaż warto zauważyć, że przed rokiem ich cena była na poziomie 1,5 zł/kg (o 80 proc. niższa).

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Zrozpaczona matka modli się o pomoc. Wybili szybę w samochodzie i ukradli z niego urnę z prochami jej córki

Zerknij tutaj: Żałobnicy przecierali oczy ze zdumienia. Nikt nie spodziewał się podobnych wydarzeń w trakcie ostatniego pożegnania

Nie przegap: Mój mąż nie chce, żebym pomagała mamie. To jest dla mnie bardzo trudna sytuacja