Obecny spis państw z zakazem lotów obowiązuje od 2 do 15 września, a polskie władze co dwa tygodnie – na bazie aktualizowanych nieustannie informacji związanych z kształtem epidemii na całym świecie – ustalają nową listę krajów, do których nie polecimy samolotem i z których nie możemy wrócić do Polski. Dziś nie możemy się udać do łącznie 44 państw.

Okazuje się jednak, że polskie władze zamierzają ograniczyć nową listę, która wejdzie w życie 16 września do 31 krajów. Gdzie nie polecimy według prognoz Ministerstwa Spraw Zagranicznych?

Nowa lista państw z zakazem lotów. Gdzie nie polecimy po 16 września?

Z obecnej listy ma najpewniej zniknąć 14 krajów. Mają to być Malta, Albania, Rumunia i Indie, a zakaz lotów obejmie Francję, w której lawinowo rośnie liczba zakażeń. Nie wiadomo, co będzie z Chorwacją, ale wciąż nie będziemy w stanie bezpośrednio polecieć do Hiszpanii.

Co ciekawe, polski rząd planuje łagodzenie przepisów w tym aspekcie i chce innego przelicznika zakażeń. Restrykcje mają objąć kraje, w którym występuje więcej niż 90 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców.

Wiadomo również, że Polska ma wdrożyć tzw. pomarańczowa listę, na której znajdą się kraje nieobjęte zakazem lotów, ale nim zagrożone. Będą to państwa ze wskaźnikiem, który przekracza 60 zachorowań na 100 tysięcy osób.

Na tej liście mają się znaleźć takie kraje jak Andora, Aruba, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Chorwacja, Francja, Gibraltar, Guam, Gujana, Gwatemala, Monako, Palestyna, Polinezja Francuska, Portoryko, Saint-Martin, San Marino, Trynidad i Tobago, Ukraina, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Wyspy Owcze, Wyspy Turks i Caicos, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

MSZ nie zaleca podróży w te regiony.

Jakie kraje obejmie natomiast zakaz lotów? To kilka państw z Europy - Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Francja Hiszpania, Kosowo. Luksemburg, Mołdawia , a także kraju azjatyckie jak Bahrajn, Kuwejt, Irak, Izrael, Malediwy, Katar, Liban.

Jak informuje Radio Zet, w spisie znalazło się również siedem państw z Ameryki Północnej i Środkowej - Bahamy, Belize, Gwatemala, USA, Honduras, Kostaryka, Panama, a także osiem z Ameryki Południowej - Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Paragwaj, Peru i Surinam.

Są to również dwa kraje Afryki – Namibia i RPA.

Jak informował portal "Życie PL": CZY POLACY DOCZEKAJĄ SIĘ ZEROWEGO PODATKU VAT NA PRZEJAZDY KOLEJĄ I KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ? JEST TAKI POMYSŁ POLSKICH WŁADZ

Przypomnij sobie: PAPIEŻ W ZDUMIEWAJĄCYCH SŁOWACH NAPOMNIAŁ WIERNYCH W SPRAWIE PEWNEGO GRZECHU. „TO GORSZE NIŻ EPIDEMIA!” GRZMIAŁ PODCZAS MODLITWY ANIOŁ PAŃSKI

Portal "Życie" pisał również: POTĘŻNE MANDATY DLA GRZYBIARZY? TO MOŻLIWE, JEŚLI NIE ZASTOSUJEMY SIĘ DO ISTOTNYCH ZASAD, BEZKARNOŚĆ MOŻE SŁONO KOSZTOWAĆ