O sprawie poinformował jako pierwszy wiceminister finansów, Jan Sarnowski, który odpowiedział w ten sposób na poselską interpelację. Wdrożenie zerowego podatku VAT miałoby mieć dwa podstawowe cele. Jakie?

Jest to zasadne z uwagi na jeden z rządowych programów, mających na uwadze walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Mowa o powiększeniu zdolności i dostępności do komunikacji autobusowej i kolejowej dla mieszkańców prowincji mniej zaludnionych terenów Polski. Tu ulga podatkowa byłaby niezwykle potrzebna, gdyż przełoży się wydatnie na ceny biletów.

Dodatkowo, zerowy podatek VAT zdecydowanie wesprze zmagającą się z recesją z powodu koronawirusa branżą komunikacyjną.

W życie moze wejść zerowy podatek VAT dla branży komunikacyjnej? Skorzystają na tym pasażerowie, będą niższe ceny biletów!

Oczywiście, że to kuszące rozwiązanie, jednak musi doczekać się akceptacji Unii Europejskiej. Jak donosi serwis Biznes Interia, wszelkie zmiany w przepisach o podatku VAT muszą być ujednolicane na poziomie unijnym. Polska nie ma prawa do zwiększania czy zmniejszania stawek VAT, a za każdym razem musi prosić o zgodę na takie rozwiązanie Komisję Europejską i Radę Unii Europejskiej.

Zgodnie z art. 395 unijnej dyrektywy VAT trzeba przygotować właściwy wniosek i pozwolić rozpatrzyć go Brukseli. Tak się właśnie dzieje, według informacji podanych przez wiceministra Sarnowskiego.

To jednak nie wszystko. Jak się okazuje – według słów wice szefa resortu finansów - obecnie procedowany jest już wniosek derogacyjny, który umożliwiłby stosowanie przez Polskę stawki podatku VAT w wysokości 0 proc. dla publikacji książkowych i prasowych”.

Zatem zerowego podatku na biletu komunikacyjne i książki szybko się nie doczekamy!

Jak informował portal "Życie PL": JUŻ WKRÓTCE MOŻE SIĘ POJAWIĆ NOWE OGRANICZENIE DLA TYSIĘCY POLAKÓW, NIE MA POWODÓW DO ZADOWOLENIA. O SPRAWIE POWIADOMIŁ GIS

Przypomnij sobie: CZY PROGRAM 500 PLUS NIE DAŁ SPODZIEWANEGO PRZEZ RZĄD EFEKTU? TRUDNA SYTUACJA, WICEMINISTER SIĘ TŁUMACZY, RESORT BĘDZIE BADAŁ SPRAWĘ

Portal "Życie PL" pisał również: MROŻĄCA KREW W ŻYŁACH NIESPODZIANKA W SUPERMARKECIE. NIETYPOWY GOŚĆ WSZEDŁ DO SKLEPU W ŚRODKU DNIA, WSZYSTKO NAGRAŁY KAMERY