500 plus było kilka lat temu zapowiadane jako remedium na podwyższenie wskaźnika dzietności wśród młodych Polek. Na początku efekt ten był widoczny, w ciągu pierwszego roku funkcjonowania programu sytuacja demograficzna wydawała się poprawiać. Jednak pierwszy urodzinowy boom minał i okazuje się, że statystyka urodzeń wcale nie jest dobra.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiła zareagować i zapytać Polaków, dlaczego – mimo pomocy finansowej – nie chcą mieć dzieci!

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej z zapytaniem do Polaków o niechęć do posiadania potomstwa. 500 plus nie pomogło w rozwoju dzietności

Choć 500 plus miało wpłynąć na zmniejszenie ubóstwa w Polsce, szczególnie wśród dzieci, podnieść stopę życiową wielu rodzin, a przede wszystkim, znacząco podnieść poziom dzietności w Polsce to z tym ostatnim są spore problemy.

Zgodnie z badaniami demograficznymi i raportami program nie miał spodziewanego wpływu na przyrost liczby urodzeń. Okazuje się również, że dzietność spada, zamiast rosnąć! Resort polityki społecznej chce zapytać Polaków, dlaczego nie planują potomostwa!

– Ten program działa lepiej niż się spodziewaliśmy, co nie zmienia faktu, że w Polsce mamy do czynienia ze spadkiem urodzeń. Dodatkowo będziemy mieć do czynienia z ujemnym przyrostem naturalnym, który jest wynikiem tego, że powoli odchodzi pokolenie wyżu powojennego, którego nie zbilansuje liczba nowych urodzeń – powiedziała wprost w rozmowie z PAP, cytowana przez SuperBiz SE wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej, Barbara Socha.

Co zatem zamierza resort? Chce przeprowadzić wśród znajdujących się w wieku rozrodczym Polek badanie, którego koszt opiewa na 600 tysięcy złotych. W jakim celu? Chodzi o zapytanie kobiet w Polsce o to, co przeszkadza im w posiadaniu dzieci w ogóle lub większej ich liczby niż obecnie.

Jak informował portal "Życie PL": POLSKIE WŁADZE PODJĘŁY ISTOTNĄ DECYZJĘ W SPRAWIE ZAGRANICZNYCH PODRÓŻY. DO TYCH KRAJÓW NIE POLECIMY, LISTA Z ZAKAZEM CORAZ DŁUŻSZA

Przypomnij sobie: POLICJANCI RUSZYLI Z MASOWYMI KONTROLAMI W TROSCE O DZIECI. NIE BĘDZIE LITOŚCI DLA ŁAMIĄCYCH PRZEPISY, TRZEBA BĘDZIE PONIEŚĆ KONSEKWENCJE

Portal "Życie PL" pisał również: OD PRZYSZŁEGO ROKU SZYKUJE SIĘ NAM NOWY PODATEK? DECYZJA NALEŻY DO UNII EUROPEJSKIEJ, W GRĘ WCHODZĄ WIELKIE PIENIĄDZE