Żużel zaliczany jest do najbardziej niebezpiecznych dyscyplin sportowych. Wielu zawodników zaliczyło kraksy i wypadki z długofalowymi skutkami. Wśród nich jest także Matej Kus pochodzący z Czech.

Żużlowiec ciągu swojej niedawno zakończonej kariery jeździł między innymi w lidze polskiej i brytyjskiej.

To właśnie w Wielkiej Brytanii podczas zawodów miedzy Berwick Bandits oraz Glasgow Tigers doszło w 2007 roku do bardzo szokującego wypadku.

18-letni Matej Kus spadł z motocyklu podczas kraksy, a po jego głowie przejechał inny pojazd. Czech trafił w ciężkim stanie do szpitala i był w śpiączce.

Rzadka przypadłość

Jak się okazuje, gdy lekarze wybudzili po dwóch dniach sportowca ze śpiączki, Matej Kus mówił w kompletnie innym języku.

Matej Kus / YouTube: Plochá Dráha CZECH SPEEDWAY
Matej Kus / YouTube: Plochá Dráha CZECH SPEEDWAY

Zgodnie z relacjami lekarzy, sportowiec mówił płynnie i z idealnym akcentem chociaż wcześniej ledwo znał język angielski w stopniu podstawowym.

„Z wypadku nic nie pamiętam . Także tego, że po wybudzeniu ze śpiączki mówiłem po angielsku, choć wcześniej ledwo znałem ten język” – opowiada po latach Matej Kus.

Po krótkim czasie mowa Czech wróciła do normy i sportowiec stracił umiejętność perfekcyjnego mówienia po angielsku.

Naukowcy tłumaczą, że zjawisko to nazywa się „zespół afazji u poliglotów” i związana jest z uszkodzeniami mózgu.

Sportowiec zakończył już swoją karierę sportową i obecnie prowadzi z kolegą cukiernię w Pradze. Niestety liczne kontuzje, których doświadczył zostaną z nim na całe życie.

To też może cię zainteresować: Emocje w „Sanatorium miłości”. Pojawiły się zdjęcia i nagrania, których nie widzieliśmy w telewizji z gorącej randki Halinki i Edka. Co tam się działo

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Andrzej Piaseczny zdecydował się wreszcie ujawnić całą prawdą. Jego serce od dawna jest zajęte

O tym się mówi: Polaków czekają spore zmiany w sprawie maseczek. Doradca premiera zdradza szczegóły odnośnie nowego rozporządzenia. O co chodzi

Portal „Życie.pl” pisał również o: Czy szczepienia będą obowiązkowe? Czy Polacy chcą się szczepić? Te dane nie pozostawiają wątpliwości