Jak wynika z informaji przekazanych przez portal "Money", resort rodziny nadal rozważa wprowadzenie specjalnego zasiłku dla babć i dziadków, którzy opiekują się wnukami. Zasiłek miałby być elementem prowadzonej przez władze polityki prorodzinnej.

Rząd wprowadzi nowy zasiłek?

W poniedziałkowej rozmowie w Radiowej Jedynce, minister rodziny Marlena Maląg mówiła, że jej resort z uwagą przygląda się polityce prorodzinnej Węgier. Jednym z rozwiązań, które szczególnie zainteresowało resort jest świadczenie dla babć i dziadków, którzy opiekują się wnukami w okresie od 1 do 3 lat, kiedy oboje rodzice zdecydują się na powrót do aktywności zawodowej.

Babci z wnuczką/ Pixabay
Babci z wnuczką/ Pixabay
Babci z wnuczką/ Pixabay

W praktyce wygląda to następująco: kiedy mama zdecyduje się na powrót do pracy, wówczas jej zasiłek może zostać przekazany na babcię lub dziadka, którzy w czasie jej pracy będą opiekować się dzieckiem. Na Węgrzech zasiłek nie może być jednak łączony z wynagrodzeniem za pracę, ani z emeryturą. Czy rząd wprowadzi podobne rozwiązania w naszym kraju? Nie wiadomo.

Inne rozwiązania

Odnosząc się do ciekawych rozwiązań w zakresie polityki prorodzinnej, szefowa resortu rodziny, wymieniła również niskooprocentowane kredyty na mieszkania, które uzależnione są od ilości urodzonych w małżeństwie dzieci, a także ulgi podatkowe dla kobiet, które urodziły co najmniej czworo dzieci.

Marlena Maląg/ YouTube @Tysol pl
Marlena Maląg/ YouTube @Tysol pl
Marlena Maląg/ YouTube @Tysol pl

"Nie mówię, że my te rozwiązania będziemy przenosić do naszych, ale analizowane są różne warianty i ich wpływ na podniesienie dzietności w poszczególnych krajach" - zaznaczyła w rozmowie z Radiową Jedynką, Marlena Maląg.

Co sądzicie o wprowadzeniu zasiłku dla babć i dziadków opiekujących się wnukami, kiedy ich rodzice są w pracy?

To też może cię zainteresować: Dobre wiadomości dla seniorów. Emerytury bez podatku już niebawem? Ile można zyskać

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Józef Nalberczak z "Czterech pancernych" odszedł samotnie w niewyjaśnionych okolicznościach. Został znaleziony w mieszkaniu

O tym się mówi: Marzena Kipiel-Sztuka w poruszających słowach opowiedziała o aktorach, których nie ma już wśród nas. "Nikt nie zapełni po nich pustki"