Jak podaje portal Parenting, historia tego chłopca jest niezwykle rzadka, a zarazem bardzo trudna. Andrzej obecnie ma 13 lat, jednak jego rozwój jest obecnie na poziomie chłopca w wieku 4 -5 lat. Andrzej uczy się obecnie pisania oraz czytania, a także cierpi na opóźnienie poznawcze i opóźnienie mowy.

Problemy zaczęły się po pół roku

Okazało się, że Andrzej cierpi na poważne zaburzenia ze spektrum autyzmu. Dodatkowo ma tylko 135 centymetrów wzrostu, podczas gdy jego rówieśnicy mierzą nawet 175 cm. Niestety, chłopiec ma także obustronny niedosłuch.

- Andrzejek jest prawie głuchy. Regularnie musi poddawać się badaniom kontrolnym. Nawet w aparacie słuchowym nie słyszy dobrze. I prawdopodobnie nigdy nie będzie tak słyszeć – wyznała mama nastolatka podczas rozmowy z dziennikarzami portalu Wirtualna Polska Parenting.

Kobieta zaznaczyła, że podczas ciąży nie wykryto żadnych nieprawidłowości. Chłopiec urodził się w terminie, ważył 3490 gram i miał 55 centymetrów. Przez pierwsze sześć miesięcy jego życia rozwijał się dokładnie tak, jak powinien.

W kolejnych miesiącach dało się jednak zauważyć, że w rozwoju chłopca występują pewne nieprawidłowości. Chłopiec był niższy niż rówieśnicy, a kiedy w wieku 2,5 roku poszedł do przedszkola nie umiał jeszcze mówić i nadal korzystał z pieluchy.

Diagnoza przyniosła ulgę

Mama chłopca wyznała, że w wieku 6 lat Andrzej poszedł do szkoły, jednak nie umiał odnaleźć się wśród rówieśników. Dodatkowo przejawiał zachowania agresywne. Kobieta postanowiła, że nie będzie dłużej czekać i zacznie diagnozować chłopca. Jednak wszystkie badania zarówno endokrynologiczne, psychologiczne oraz neurologiczne były w normie.

W 2015 roku u chłopca został wykonane badania genetyczne. Wtedy też okazało się, że jednak nie wszystko jest w normie. Rodzice chłopca usłyszeli, że Andrzej cierpi na bardzo rzadką wadę – interstycjalną duplikację w chromosomie 20 pary. Oprócz chłopca na całym świecie jest tylko 5 osób z taką wadą.

Wada ta przejawia się między innymi zaburzeniami zachowania, a także padaczką oraz opóźnieniem w rozwoju. Mama chłopca przyznała, że kiedy usłyszała diagnozę odetchnęła z ulgą bo wreszcie wiedziała, jak może pomóc swojemu dziecku.

Obecnie Andrzej uczęszcza do szkoły specjalnej, a dodatkowo jest objęty terapią w poradni słuchu i mowy, a także ma zajęcia z pedagogiem oraz logopedą. Chłopiec odnosi ogromne osiągnięcia w pływaniu, jest już kilkukrotnym medalistą!

Jak wyznała mama Andrzeja, od września zacznie on uczęszczać do rejonowej szkoły podstawowej. Co więcej, jego marzeniem jest zostanie w przyszłości ratownikiem medycznym lub lekarzem.

Chromosomy człowieka pod mikroskopem / YouTube:  Top Bucket
Chromosomy człowieka pod mikroskopem / YouTube: Top Bucket

Jak informował portal "Życie PL": ZAMIESZANIE WŚRÓD OCZEKUJĄCYCH NA SZCZEPIENIA. FRANCISZEK PIECZKA NADAL NIE OTRZYMAŁ SWOJEJ DAWKI, A DUŻO MŁODSZA AKTORKA OD DAWNA JEST ZASZCZEPIONA

Przypomnij sobie: MARCIN PROKOP PRZEKAZAŁ NIEZWYKLE RADOSNĄ NOWINĘ. PREZENTER CHCIAŁ, ABY FANI DOWIEDZIELI SIĘ OD NIEGO, A NIE Z MEDIÓW. RODZINA SIĘ POWIĘKSZY

Portal "Życie PL" pisał również: TO BARDZO SMUTNA WIADOMOŚĆ. NIE MA JUŻ Z NAMI ZNANEGO MUZYKA. DO ŻONY WOKALISTY NAPŁYWAJĄ KONDOLENCJE

Pisaliśmy również o: LECH WAŁĘSA PRZEKAZAŁ, CO SIĘ DZIEJE Z JEGO ZDROWIEM. WŁOSY JEŻĄ SIĘ NA GŁOWIE! BYŁY PREZYDENT NIE PRZEBIERA W SŁOWACH. DOLEGLIWOŚCI SĄ BARDZO MĘCZĄCE