Jak się okazuje, krwiodawcy mogą liczyć na pewną ulgę podatkową, a dzięki ich dobroci będą mogli zaoszczędzić nawet 3,5 tysiąca złotych. Wszystko za sprawą rekompensaty zawartej w przepisach. O czym dokładnie mowa?

Krwiodawcy mogą liczyć na duże ulgi

Rozporządzenie Ministra Zdrowia zakłada, iż dawcom krwi przysługuje rekompensata pieniężna - w przypadku rzadkiej grupy krwi jest to nawet 130 złotych za jeden litr oraz 1 zł za 1 mililitr krwi pobranej do celów diagnostycznych od dawców krwinek wzorcowych. Do skorzystania z ulgi zaliczają się również osoby, które zostały poddane zabiegom uodpornienia i innym zabiegom poprzedzającym oddanie krwi, jej składników czy osocza.

Każdy honorowy dawca krwi musi szczegółowo dokumentować swoje działania na tym polu, by ubiegać się o rekompensatę.

"Możliwość skorzystania z odliczenia wymaga formalnego potwierdzenia dokonanej darowizny, tj. wysokość darowizny na cele krwiodawstwa należy udokumentować zaświadczeniem od jednostki organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi. W zaświadczeniu podawana jest ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników" - przekazał portal ksiegowosc.infor.pl.

Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi oraz jej składników. Portal krwiodawcy.org wyliczył, jakie kwoty maksymalnie będzie można odliczyć z podatku w przypadku mężczyzn i kobiet. Mężczyzna w ciągu roku może oddać 2,7 litra krwi, a kobieta - 1,8 litra. Dochodzi do tego osocze, którego w ciągu roku można oddać aż 25 litrów. Z obliczeń wynika więc, że mężczyzna będzie mógł odliczyć z podatku około 3601 złotych, a kobieta - 3484 złote.

Odliczyć nie można jednak kwoty większej niż ta stanowiąca 6% przychodu darczyńcy.

"Oznacza to, że jeśli kwota stanowiąca 6% dochodu podatnika jest niższa od wartości oddanej krwi (w tym jej składników: osocza, krwinek płytkowych oraz krwinek białych i czerwonych), podatnik w zeznaniu nie będzie mógł odliczyć więcej niż właśnie tę kwotę" - informuje portal krwiodawcy.org.

Zobacz także: Artur Barciś o mały włos nie przyjąłby roli w “Ranczu”. O co chodzi? Fani nie wyobrażają sobie serialu bez jednej z ulubionej postaci

Może cię zainteresować: Każdy z nas potrzebuje nieco magicznej siły. Co może być dobrym talizmanem i pomóc nam w codziennym życiu

Pisaliśmy również o: Niepokojące doniesienia dotyczące brytyjskiej rodziny królewskiej. Czy stan zdrowia księcia Filipa się pogorszył? Internauci nie mają wątpliwości