Truskawki na zimę to smaczny i piękny przysmak, łatwy w przechowywaniu bez utraty kształtu owoców.

Ta truskawka może służyć jako dekoracja do ciast i wypieków lub możesz po prostu zjeść ją z chlebem i masłem, jak dżem. Po przetworzeniu owoce zachowują prawie ten sam kształt, a smak i aromat tylko się nasilają. Koniecznie spróbuj!

Truskawki na zimę

Składniki:

1 kg truskawek
1 kg cukru
200 g wody
2 g kwasu cytrynowego

Przygotowanie

Weź spory garnek, dodaj cukier, a następnie wodę. Ustaw na średnim ogniu i poczekaj, aż cukier się rozpuści i zamieni się w syrop. Gotuj na wolnym ogniu przez maksymalnie 15 minut przy minimalnym ogniu i dodaj kwas cytrynowy. Następnie pozwól syropowi gotować się na wolnym ogniu przez kolejne 15 minut, aż zmieni się w lepką masę, podobną do płynnego miodu.
Przygotuj truskawki: umyj i odetnij szypułki. Duże owoce można przeciąć na pół, a małe można pozostawić w całości.

Truskawki polać syropem i odstawić na 20 minut. W tym czasie truskawki trochę się „ugotują” i wypuszczą sok. Następnie delikatnie przecedź sok truskawkowy i syrop przez durszlak do tego samego kotła, w którym stopiłaś cukier. Powstały gęsty karmel również daje się do kotła.

Gotuj syrop nie dłużej niż 10 minut. Karmel się rozpuści, a syrop będzie rzadki. Odczekaj, aż piana opadnie i wlej syrop z powrotem do truskawek na 20 minut.

Dżem truskawkowy


W międzyczasie wysterylizuj słoiki: wlej do każdego po 50 g wody i wstaw do mikrofalówki na 10 minut. Po prostu gotuj przez co najmniej 5 minut. Wytrzyj wszystko czystym ręcznikiem.

Po 20 minutach ponownie przelej syrop przez durszlak do tego samego kotła. Gotuj nie dłużej niż 5 minut i szybko usuwaj piankę, aż ostygnie. Delikatnie ułóż truskawki w słoikach, wystarczy połowa objętości. Truskawki polać syropem i zamknąć słoiki. Teraz możesz włożyć słoiki do szafy i gotowe!

Takie truskawki z syropem dobrze zachowają swoją konsystencję i przyjemnie zaskoczą Cię zimą. A jeśli nasz przepis jest uproszczony, a syrop ugotuje się tylko raz, zanurzając w nim truskawki na szaszłykach, dostaniesz glazurowany smakołyk, odpowiedni na wakacje lub imprezę.

To też może cię zainteresować: Córka Kasi Kowalskiej czuje się znacznie lepiej po zdrowotnych perturbacjach. Jak teraz wygląda Ola

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Michał Wiśniewski przeżywa trudne chwile. Wciąż nie poradził sobie z tą ogromą stratą. O co chodzi

O tym się mówi: Odszedł Bronisław Cieślak. Ewa Florczak zdradziła, jaki był naprawdę znany aktor