To już kolejny raz, kiedy polski rząd odpowiada na potrzeby Polaków i organizuje pomoc. Okazuje się, że tym razem ze wsparcia państwa mogą skorzystać rodzice najmłodszych pociech.

O jakiej kwocie mowa?

Jak podaje portal Wirtualna Polska, w tym roku pojawiła się możliwość skorzystania z nowego programu socjalnego. Mowa tutaj o 400 zł, które mogą być pozyskane przez rodziców, którzy nie otrzymali pomocy w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Warto zaznaczyć, że aby otrzymać dofinansowanie do żłobka, w wysokości 400 złotych, konieczne jest złożenie stosownego wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, oczywiście za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, a także poprzez bankowość elektroniczną oraz portal Emp@tia. Początek składania wniosków przewidziany jest na dzień 1 kwietnia tego roku.

Ważna informacja!

Dofinansowanie nie trafi jednak bezpośrednio do rąk rodziców, ale będzie kierowane na konto wskazanego żłobka. Mowa tutaj o maksymalnie 400 złotych miesięcznie, a w kwotę tę nie wlicza się opłata za wyżywienie. Jeśli miesięczna opłata za żłobek będzie niższa niż 400 zł, to również dofinansowanie zostanie pomniejszone.

- Jeśli więc opłata rodzica wynosi np. 300 zł miesięcznie, to dofinansowanie również będzie wynosić 300 zł miesięcznie. Pieniądze będą przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego instytucję opieki – zaznaczyła minister rodziny - Marlena Maląg.

Jak dodaje minister rodziny, taka pomoc dla rodziców umożliwi im w dość znaczny sposób ograniczenie wydatków z rodzinnego budżetu, które przekazywane są na żłobek. Nie da się ukryć, że w obecnej sytuacji ekonomicznej, jest to spore ułatwienie dla wielu rodzin.