Jak podaje portal "Money", dzięki inteligentnym licznikom możliwe będzie zdalne odczytanie ilość zużycia energii elektrycznej. Taka możliwość pojawi się już w najbliższy piątek (2 lipca), kiedy w życie wejdą zapisy ustawy umożliwiającej instalację tzw. inteligentnych liczników oraz stworzenie centralnego systemu informacji. Co to dla nas oznacza?

Nowe przepisy wejdą w życie już 2 lipca

W nowelizacji ustawy znalazł się harmonogram prac związanych z montażem specjalnych liczników, które dają możliwość zdalnego odczytu zużycia energii. Z rozpiski wynika, że do 2023 roku takie liczniki mają znaleźć się u 15 proc. odbiorców poszczególnych operatorów. W 2025 roku odsetek ten ma wynieść 35 proc. a do końca 2027 roku aż 65 proc. Rok później takie liczniki ma mieć już nawet 80 proc. odbiorców energii.

Energia elektryczna/Pixabay
Energia elektryczna/Pixabay
Energia elektryczna/Pixabay

Dane z liczników dotyczące pobranej i oddanej do sieci energii sumowane będą w odstępach 15-minutowych. Ponad to mają być w nich gromadzone dane dotyczące tego mocy, parametrów jakościowych a także wszystkie pozostałe informacje, których wykaz zostanie uchwalony w odrębnych przepisach.

Dzięki regulacjom zawartym w nowelizacji wchodzącej w życie 2 lipca, powołany do życia zostanie Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE). W nowych zapisach dokonano również ujednolicenia definicji "magazynów energii elektrycznej" i dokonano zmian w zakresie ich funkcjonowania.

Energia elektryczna/Pixabay
Energia elektryczna/Pixabay
Energia elektryczna/Pixabay

I tak od piątku 2 lipca magazynowanie nie będzie już podlegało obowiązkowi taryfowemu. Koncesja nie będzie już wymagana przy magazynach o mocy do 10 MW, a te, których moc przekracza 50 kW będą musiały zostać przypisane do rejestru magazynów odpowiedniego dla nich operatora. Likwiduje się również podwójną opłatę dystrybucyjną i przesyłową w przypadku energii pobranej z sieci do magazynu oraz oddaną z magazynu do sieci.

Co sądzicie o wprowadzanych zmianach?

To też może cię zainteresować: Polacy mają ważny obowiązek. Za odmowę udziału przepisy przewidują karę. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Katarzyna Grochola pokazała bardzo osobiste zdjęcie i podziękowała za uratowanie życia. Wiadomo dlaczego i co się wydarzyło u popularnej pisarki

O tym się mówi: Ojciec Tadeusz Rydzyk stanął przed sądem. Duchowny nie przyznał się do winy, a jego zeznania wywołały niemałe zamieszane