Tegoroczny spis powszechny obywateli i mieszkań przysporzył Polakom wielu problemów ze względu na dostępne formy spisywania się i związane z nimi zagrożenia utraty kontroli nad danymi, które w tegorocznej ankiecie zawierają praktycznie wszystkie informacje o każdym spisującym się.

Kara za brak udziału, czy za odmowę udziału?

Choć tabloidy informują, że za niewzięcie udziału w tegorocznym spisie powszechnym grozi kara, prawdą jest, że kara przewidziana jest w przypadku deklaracji, że nie chce się, nie ma się zamiaru, nie będzie się brało udziału w spisie powszechnym. Zaś samo niewzięcie udziału w spisie wcale nie musi wynikać ze złej woli obywatela, a z wielu ważnych czynników, z których niewszyscy będą się rządowi spowiadać...

Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań prowadzony jest od 1 kwietnia do 30 czerwca bieżącego roku. Przeprowadzany jest przez Główny Urząd Statystyczny raz na dziesięć lat. Jest to zliczanie ilu jest obywateli, jakiego są wyznania, jakie mają wykształcenie, co robią w życiu, gdzie mieszkają, z kim mieszkają, na jakiej zasadzie mieszkają itp...

Narodowy spis powszechny robiony jest na podstawie ustawy z 9 sierpnia 2019 roku o szumnej nazwie narodowy Spis Powszechny, oraz na podstawie ustawy o statystyce publicznej z 1995 roku. Obowiązkowość udziału w spisie określona jest w art. 15 Ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym.

Można się spisać drogą internetową, telefoniczną, lub tradycyjnie podczas bezpośredniej rozmowy z rachmistrzem. Wielu obywateli widząc detale, jakie muszą o sobie w tym roku podać, zwyczajnie obawiają się podawania ich rachmistrzom tym bardziej, gdy mieszkają w małej miejscowości, w której każdy każdego zna.

Kara grzywny grozi komuś, kto wyraźnie odmówi udziału w spisie ustnie lub pisemnie. Art. 57 ustawy o statystyce publicznej wyraźnie mówi o odmowie, a nie niewzięciu udziału w spisie powszechnym - Art. 57. [Odmowa wykonania obowiązku statystycznego] Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie.

Należy zatem pamiętać, że każde wysłane pismo z odmową udziału lub odmowa podczas rozmowy telefonicznej lub bezpośredniej daje podstawę prawną do nałożenia wcześniej wspomnianej grzywny.

YouTube/Phil Konieczny

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Była dziewczyna Kuby Wojewódzkiego nie mogła już dłużej milczeć. Renata Kaczoruk szczerze opowiedziała o związku z showmanem

Zerknij: Tadeusz Rydzyk ponownie stanął przed sądem w Toruniu. Czy został ukarany