Jak podaje portal "Fakt", minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w Godzieszycach Wielkich zdradziła, kiedy seniorzy mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci dodatkowego czternastego świadczenia. Niestety nie wszyscy emeryci mogą liczyć na wypłatę czternastej emerytury w pełnej kwocie.

Czternasta emerytura

Czternasta emerytura została przewidziana jako świadczenie jednorazowe. Oznacza to, że zostanie ona wypłacona seniorom tylko w 2021 roku. W przeciwieństwie do trzynastki nie wszyscy seniorzy mogą liczyć na wypłatę dodatkowego czternastego świadczenia w pełnej kwocie. Część emerytów nie otrzyma jej wcale.

Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/YouTube @Czas to pieniądz

Na pełną kwotę świadczenia mogą liczyć seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto (na rękę jest to kwota 2415 zł). Czternastka wynosić będzie 1250,88 zł brutto. Od kwoty tej zostanie potrącona składka zdrowotna oraz zaliczka PIT. Oznacza to, że relanie do seniorów mieszczących się w progu dochodowym trafi kwota 1022 zł.

Po przekroczeniu przez emeryta założonego progu 2900 zł, czternastka będzie wypłacana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Zgodnie z nią czternaste świadczenie będzie pomniejszane dokładni o taką kwotę, o jaką został przekroczony próg. Dodatkowych pieniędzy nie otrzymają ci, których emerytura wynosi więcej niż 4150,88 zł.

Pieniądze z ZUS. Źródło: Youtube Jeden z Wielu
Pieniądze z ZUS. Źródło: Youtube Jeden z Wielu
Pieniądze/YouTube @Jeden z wielu

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg potwierdziła, że czternastka trafi do seniorów w ostatnim kwartale bieżącego roku. Dojdzie do tego w listopadzie 2021 roku, a w przypadku osób pobierających m.in. świadczenia i zasiłki przedemerytalne w grudniu. Czternastka zostanie wypłacona razem z listopadowym lub grudniowym świadczeniem.

Co sądzicie o wprowadzeniu czternastego świadczenia?

To też może cię zainteresować: Rząd wprowadził zmiany w podatkach. O które z nich chodzi i kogo dotkną najbardziej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Prezydent Andrzej Duda zabrał głos na temat poczynań naszej reprezentacji podczas EURO 2020. Czy polityk jest rozczarowany

O tym się mówi: Czy wysokość czternastej emerytury faktycznie będzie taka jak obiecuje rząd? O czym mogą nie wiedzieć Polacy