Wiadomość o wprowadzeniu czternastej emerytury mocno ucieszyła seniorów. Okazuje się jednak, że mało kto zna dokładne szczegóły dotyczące zasad przyznawania dodatkowego świadczenia. Co więcej, zasady te nie są wcale tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Co zatem planuje rząd?

Zasady nie są takie jasne

Jak przypomina portal Fakt, jednym z najważniejszych ustaleń jest bowiem fakt, że czternaste emerytury nie są przeznaczone dla wszystkich seniorów. Zostaną bowiem one wypłacone w pełnym wymiarze tylko tym osobom, których emerytura nie przekracza kwoty 2415 złotych netto. Osoby, które pobierają wyższe świadczenie otrzymają odpowiednio pomniejszone czternastki.

Dodatkowe świadczenie będzie wynosiło maksymalnie 1250 złotych brutto, czyli będzie ono równe najniższej emeryturze objętej waloryzacją. Dodatkowo od kwoty tej odjęta zostanie składka zdrowotna, a także zaliczka na PIT. Warto jednak zaznaczyć, że decyzja posłów czternastki zostały zwolnione z podatku dochodowego.

O czym warto wiedzieć?

Co ważne, czternaste emerytury zostaną wypłacone tylko tym osobom, które posiadają prawo do wypłaty emerytury (lub też renty) na dzień 31 października. Jeśli dana osoba osiągnęła już wiek emerytalny, ale nadal jest czynna zawodowo, to aby otrzymać świadczenie musi ona złożyć wniosek o wypłatę w nieprzekraczalnym terminie do 31 października tego roku.

Czternastki trafią do świadczeniobiorców dokładnie w listopadzie tego roku. Jednak okazuje się, że niektórzy, a w szczególności osoby, które otrzymują zasiłki przedemerytalne, mogą otrzymać dodatkowe świadczenie dopiero w grudniu.

Ważny jest natomiast fakt, że czternastki nie mogą zostać zabrane przez komorników, ani też nie wliczają się do dochodów. A dodatkowo są one zależne tylko od wysokości emerytury lub renty, a nie od całego dochodu jaki otrzymuje świadczeniobiorca.

Jak informował portal "Życie": DZIENNIKARKĘ UWIELBIALI NIEMAL WSZYSCY! DLACZEGO JUSTYNA POCHANKE ZREZYGNOWAŁA ZE SWOJEJ KARIERY I CZYM SIĘ OBECNIE ZAJMUJE

Przypomnij sobie: MARTA KACZYŃSKA WRÓCIŁA DO UKOCHANEGO DOMU. NA MIEJSCU CZEKAŁ NA NIĄ BARDZO NIESPODZIEWANY GOŚĆ. O CO CHODZI? PRAWNICZKA WRZUCIŁA ZDJĘCIE DO SIECI

Portal "Życie" pisał również: MIESZKAŃCY ZŁAPALI SIĘ ZA GŁOWY NA TEN WIDOK! SCENY NICZYM Z HORRORU UKAZAŁY SIĘ TYSIĄCOM OSÓB. DZIEŁO MAŁYCH ZWIERZĄT PORAZIŁO SKALĄ. ZDJĘCIA W SIECI

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: POWAŻNA WPADKA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO! MEDIALNE KOMENTARZE NIE POZOSTAWIŁY NA POLITYKU SUCHEJ NITKI! O CO CHODZI