Jak podaje portal "Super Express", Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zaapelowała do rządzących o zniesienie zakazu handlu w niedziele. Prawo i Sprawiedliwość pozostaje jedna głuche na te prośby. Zjednoczona prawica, podobnie jak Kościół stoi na stanowisku, że sklepy w niedziele powinny zostać zamknięte. Wielu Polakom takie rozwiązanie się jednak nie podoba.

Zakaz handlu w niedzielę

Rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził ograniczenie handlu w niedzielę, który zaczął obowiązywać w 2018 roku. Z czasem ograniczenia stawały się coraz bardziej restrykcyjne i obecnie zakupy w niedziele możemy zrobić zaledwie kilka razy w roku. Co rusz pojawiają się apele kolejnych środowisk o uwolnienie handlu w niedzielę. Tym razem z takim apelem wyszła Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

Sklep/YouTube @Jeden z wielu
Sklep/YouTube @Jeden z wielu
Sklep/YouTube @Jeden z wielu

Zdaniem POHiD jest to jedyny sposób, żeby realnie pomóc gospodarce wyjść z kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią koronawirusa i wprowadzonymi w związku z nią restrykcjami. Stanowisko POHiD jest niezmienne od początku pandemii, bo właśnie wtedy po raz pierwszy pojawił się apel o zniesienie zakazu handlu w niedziele i umożliwienie klientom robienia zakupów przez 7 dni w tygodniu.

"Jeśli udałoby się wprowadzić taką zmianę teraz, moglibyśmy zwiększyć konsumpcję i zysk handlowców, a przez to wpływy do budżetu państwa" - powiedziała w rozmowie z eNewsroomem prezes zarządu POHiD, Renata Juszkiewicz.

Renata Juszkiewicz/YouTube @Rzeczpospolita TV
Renata Juszkiewicz/YouTube @Rzeczpospolita TV
Renata Juszkiewicz/YouTube @Rzeczpospolita TV

Stanowisko rządu, a także Kościoła Katolickiego jest w tej sprawie jednoznaczne - zakaz handlu w niedziele nie powinien zostać zniesiony, bo to byłoby działanie wbrew polskim rodzinom. Resort rodziny i polityki społecznej przekonuje, że właśnie w niedziele rodziny mają szanse spędzić wspólnie czas i zacieśniać łączące ich więzi.

A wy, jesteście za zniesieniem zakazu handlu w niedziele?

To też może cię zainteresować: Wywiad Harry'ego i Meghan z Oprah był najlepszym rodzajem zemsty? Książę podjął decyzję w 24 godziny

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ukąszenia i użądlenia owadów. Jak im zapobiegać i co zrobić, gdy do nich dojdzie

O tym się mówi: Na światło dzienne wyszedł SMS Roberta Lewandowskiego napisany po meczu z Hiszpanią. Co znajdowało się w wiadomości