W większości węże są nieszkodliwe, jednak żmije mogą cię skrzywdzić. Jeśli spotkasz węża, zdecydowanie nie chcesz go zaczepiać, nawet jeśli uważasz, że nie jest niebezpieczny.

Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby uniknąć szkodliwego spotkania z wężem

Uważaj na otoczenie. Jeśli jest szansa, że ​​natkniesz się na węża, bądź bardzo spostrzegawczy. Jeśli wybierasz się na wędrówkę lub biwak, powinieneś być świadomy swojego otoczenia. Bądź świadomy, gdzie węże najprawdopodobniej się pojawią. Podczas wędrówek trzymaj się jak najdłużej szlaku. Nadal możesz spotkać węża, ale jest to mniej prawdopodobne, niż gdybyś zszedł ze szlaku.

Unikaj wysokiej trawy. Obszary te są bardzo atrakcyjne dla żmij. Węże lubią chować się pod skałami i kłodami. Zachowaj ostrożność podczas chodzenia w pobliżu tych obszarów. Miej oczy otwarte i wypatruj pod nogami - często leżą nieruchomo i możesz na nie nadepnąć. Należy również zachować ostrożność podczas wspinaczki skałkowej.

Zachowaj spokój. W idealnym przypadku bycie świadomym swojego środowiska pomoże ci trzymać się z dala od węży. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli napotkasz żmiję, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zachować bezpieczeństwo.

Staraj się nie panikować. Zachowanie spokoju może pomóc w podejmowaniu właściwych decyzji i zachowaniu bezpieczeństwa. Nie wykonuj gwałtownych ruchów w kierunku węża. Po prostu zachowaj spokój i staraj się nie przestraszyć zwierzęcia. Pamiętaj, że wąż cię nie szukał. Prawdopodobnie po prostu próbowała znaleźć miejsce, w którym można się ogrzać.

Odejdź. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na przetrwanie spotkania z wężem jest nie zaczepianie go. Jeśli na swojej drodze natkniesz się na węża, odejdź. Jeśli nie możesz się odwrócić i iść w przeciwnym kierunku, omijaj węża szerokim łukiem. Pamiętaj, że większość węży nie ma ochoty przebywać w pobliżu ludzi.

Rób głośne dźwięki. Głośne dźwięki mogą pomóc wypędzić żmiję ze ścieżki. Węże nie mają uszu, ale są bardzo wrażliwe na wibracje. Głośne dźwięki prawdopodobnie sprawią, że żmija ucieknie w spokojniejsze miejsce.

Czy mieszkasz w rejonie, gdzie mieszkają żmije?

O tym się mówi: Na niebie pojawiło się niezwykłe zjawisko. Nagranie anioła stało się hitem Internetu

Zerknij tutaj: TVP publikuje oświadczenie w sprawie Krzysztofa Krawczyka juniora. O co poszło