Jak wynika z inforomacji portalu "Money", już w listopadzie kieszenie seniorów zasili czternasta emerytura. Wiele wskazuje na to, że seniorzy będą mogli cieszyć się tym dodatkiem tylko w tym roku. W przyjętym przez rząd przed majówką Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2021-2024 czternastka się nie pojawia. Czy to oznacza, że seniorzy będą mogli się z niej cieszyć tylko raz?

Co z czternastką w kolejnych latach?

W Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2021-2024 utrzymane zotają m.in. takie świadczenia jak trzynasta emerytura, czy świadczenie wychowawcze "500 plus". Z doniesień "Faktu" wynika, że w planie czternasta emerytura pojawia się wyłącznie w kontekście bieżącego roku.

O wypłacaniu czternastego świadczenia w kolejnych latach nie ma mowy. Czy to oznacza, że czternastka jest świadczeniem jednorazowym? Póki co, wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że tak się właśnie stanie i czternastka zasili konta seniorów jednorazowo.

Seniorzy pieniądze/ YouTube @Eska Info
Seniorzy pieniądze/ YouTube @Eska Info
Seniorzy pieniądze/YouTube @Eska Info

Rząd jednak nie powiedział w tej kwestii jeszcze ostatniego słowa. Dopuszcza się wypłatę świadczenia także w kolejnych latach, choć jest to oczywiście uwarunkowane stanem finansów publicznych.

Kiedy czternastka trafi do rąk seniorów?

Czternastki trafią do emerytów i rencistów już w listopadzie tego roku, razem z wypłacanym co miesiąc świadczeniem. Będzie ona wynosić tyle, ile minimalna emerytura, a więc 1250 zł brutto. Seniorzy do ręki otrzymają 1022 zł. Jednak nie wszyscy mogą liczyć na pełną kwotę, wszystko przez obowiązujący przy jej wypłacie prog dochodwy.

Pieniądze ZUS/YouTube @Telewizja Narew
Pieniądze ZUS/YouTube @Telewizja Narew
Pieniądze ZUS/YouTube @Telewizja Narew

Na pełną kwotę czternstki mogą liczyć seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Po jego przekroczeniu czternastka wypłacana będzie zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę" - czternastka będzie pomniejszona o tyle, ile zostanie przekroczony przyjęty próg.

Waszym zdaniem czternastka powinna być wypłacana co rok?

To też może cię zainteresować: Podwyżki cen uderzają po kieszeniach seniorów. Emeryci nie kryją obaw. Eksperci nie kryją: sytuacja w przyszłym roku może być jeszcze gorsza

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Odszedł muzyk znanego zespołu. Fani nie mogą pogodzić się ze stratą

O tym się mówi: Katarzyna Cichopek się doigrała? Fani mocno krytykują aktorkę. O co poszło