Jak podaje portal "Money", decyzję o przejściu na emeryturę należy bardzo dobrze przemyśleć. Termin złożenia wniosku ma w tej kwestii niebagatelne znaczenie. Lepiej nie robić tego w czerwcu. Z jakiego powodu?

Przechodzisz na emeryturę? Nie rób tego w czerwcu

Każdy, kto w najbliższym czasie planuje przejście na emeryturę nie powinien robić tego w czerwcu. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie pułapki czerwcowych emerytur, w którą wpada co roku nawet 10 tys. seniorów. Na czym owa pułapka polega?

Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/screen Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/YouTube @Czas to pieniądz

Pułapka związana jest z mechanizmem, na podstawie którego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza świadczenie. Czerwiec jest jedynym miesiącem w roku, kiedy zebrany przez przyszłego emeryta kapitał powiększany jest tylko o wskaźnik waloryzacji rocznej. W przypadku pozostałych miesięcy dodatkowo dochodzi również wskaźnik waloryzacji kwartalnej.

W związku z tym, seniorzy przechodzący na emeryturę w czerwcu otrzymują niższe świadczenie niż ci seniorzy, którzy przeszli na nie w maju lub przejdą w lipcu. W skali miesiąca może być ona niższa nawet o kilaset złotych. Rozwiązaniem tego problemu miał zająć się rząd, prace jednak utknęły w martwym punkcie.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Wszystko w związku z obawą obozu władzy przed lawiną pozwów składanych przez seniorów, którzy w ostatnich latach tracili pieniądze przechodząc na emeryturę właśnie w czerwcu. Tak stałoby się w przypadku, kiedy ustawa uwzględniłaby poprzednie roczniki.

"Ciężko sobie wyobrazić, żeby rząd zastosował procedurę ponownego przeliczenia wszystkich przyznanych przed 2020 rokiem emerytur czerwcowych ze względu na bardzo wysokie koszty takie wyrównania" - powiedział w rozmowie z "Faktem" Oskar Sobolewski, ekspert z Instytutu Emerytalnego.

Wpadliście w czerwcową pułapkę?

To też może cię zainteresować: Zbliża się termin zapłaty jedego z podatków. Opłata w tym roku wzrosła

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Św. pamięci Paweł Królikowski wciąż nie doczekał się pomnika. Dlaczego to się stało i jak wygląda miejsce ostatniego spoczynku aktora

O tym się mówi: Jeśli posiadasz pewne pieniądze jesteś prawdziwym szczęściarzem. Pod żadnym pozorem ich nie wyrzucaj. Mogą być sporo warte