Jak podaje portal "Interia", premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do katastrofy smoleńskie wskazał na "opór" strony rosyjskiej. Za niedopuszczalne uznał niewydanie przez Federację Rosyjską wraku Tu-154M oraz czarnej skrzynki z samolotu. Zdaniem premiera nieprzekazanie ich, jest dowodem na brak "czystego sumienia" strony rosyjskiej.

Premier Mateusz Morawiecki w mocnych słowach o katastrofie smoleńskiej

W sobotę tydzień temu, dokładni w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, widzowie mogli obejrzeć film, w którym przedstawiono ustalenia raportu końcowego podkomisji smoleńskiej, na czele której stoi Antoni Macierewicz. Podkomisja jest zdania, że katastrofa była wynikiem wybuchów, do których doszło na kadłubie oraz skrzydle samolotu, a nie jak w przyjętej oficjalnej wersji, zderzenia z brzozą.

Miejsce katastrofy smoleńskiej/YouTube @Nowa Trybuna Opolska/NTOPL
Miejsce katastrofy smoleńskiej/YouTube @Nowa Trybuna Opolska/NTOPL
Miejsce katastrofy smoleńskiej/YouTube @Nowa Trybuna

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zdradził, że obejrzał film. Zaznaczył, że jego zdaniem zarówno film, jak i raport podkomisji (jeszcze nie przedstawiony opinii publicznej) są niezwykle ważnymi elementami "tej pracy przy wyjaśnieniu naszej narodowej tragedii sprzed ponad 11 lat".

Mateusz Morawiecki wskazał, że w raporcie podkomisji smoleńskiej przedstawiono "konkretne wyliczenia", które powstały w "oparciu o najsłynniejsze instytuty badawcze z całego świata". Szef Rady Ministrów wskazał m.in. na amerykański NAIR - instytut zajmujący się badaniem okoliczności katastrof lotniczych i prawdopodieństwa branych pod uwagę scenariuszy wydarzeń.

Premier Mateusz Morawiecki/YouTube @KPRM

Premier Morawiecki zaznaczył, że po stronie rosyjskiej wciąż wyczuwalny jest opór w połączeniu z "karygodnym" i "niedopuszczalnym" brakiem zgody na powrót wraku i czarnej skrzynku Tu-154M do Polski. Szef rządu stwierdził, że gdyby strona rosyjska "miała czyste sumienie" nie miała by oporu przed przekazaniem wspomnianych dowodów.

Jak oeniacie premiera Mateusza Morawieckiego?

To też może cię zainteresować: Rafał Trzaskowski wyraził w mocnych słowach swoją opinię na temat ostatnich wydarzeń. Polityk jest oburzony i wysunął poważne zarzuty. Co powiedział

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dramatyczna historia Magdaleny V. w „Sprawie dla reportera”. Telewizja pokazała co stało za decyzją matki. Czy te okoliczności ją usprawiedliwiają

O tym się mówi: Edyta Górniak ponownie wyraziła swoją kontrowersyjną teorię o pandemii. To co powiedziała podczas ostatniej relacji live może naprawdę zaskoczyć