Tematem numer jeden w polityce jest obecnie funkcja Rzecznika Praw Obywatelskich, które w ostatnich latach pełnił Adam Bodnar.

Jego kadencja wygasła jednak we wrześniu ubiegłego roku, a politycy nie potrafią dojść do porozumienia odnośnie zastępstwa.

W czwartek sytuację zaostrzył nowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że Adam Bodnar nie może już dłużej pozostać na swoim stanowisku ponieważ jest to niezgodne z obowiązującą w Polsce konstytucją.

Zgodnie z prawem były rzecznik nie może pełnić swojej funkcji po upływie kadencji, a taką sytuację obserwujemy już od kilku miesięcy.

Oburzona opozycja

Z wyrokiem Trybunału nie zgadza się z kolei opozycja, która odrzuca w Senacie wszystkich kandydatów na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Swój sprzeciw wyraził też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który nie ukrywa swoich politycznych aspiracji jako lidera opozycji.

„Dzisiejszy „wyrok” pseudo-trybunału oczywiście uderza osobiście w Adama Bodnara. Adam Bodnar jest jednym z najlepszych Rzeczników Praw Obywatelskich w historii RP, twardym i niezależnym. Główny problem leży dziś jednak gdzie indziej. Problemem jest to, że to kolejna decyzja domykająca budowany przez obecną władzę system” - napisał polityk w mediach społecznościowych.

W swoim wpisie na Facebooku, prezydent stolicy wyraził opinię, że rząd nie chce na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich żadnej osoby, która będzie sprawiedliwie interweniowała w sprawie wszystkich obywateli.

Zgadzacie się?

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Można dostać dodatkowe pieniądze na dziecko ale trzeba spełnić jeden ważny warunek. Zostało już na to tylko kilka tygodni. Co trzeba zrobić

Jak informował portal „Życiepl”: Andrzej Kosmala ostro o zachowaniu jednego z uczestników ostatniego pożegnania Krzysztofa Krawczyka. Wdowa bardzo to przeżyła. O co chodzi

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Tomasz Lis zdradził, kto uratował mu życie. Padło konkretne nazwisko. Dla wielu będzie to spore zaskoczenie

Sprawdź także: Sprawdzone sposoby na zbyt ciasne buty, z którymi każdy sobie poradzi. Wystarczy użyć warzywa, które na pewno mamy w swoim domu. Co trzeba zrobić