Jak wynika z informacji przekazanych przez portal "Biznes Info", niebawem do góry pójdą ceny gazu. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zaakceptował nową taryfę obrotu gazu ziemnego dla PGNiG Obrót Detaliczny. Oznacza to, że miliony Polaków czeka podwyżka.

Gaz do góry

Prezes URE zdecydował się ustalić nową, wyższą taryfę na obrót gazem ziemnym przez PGNiG Obrót Detaliczny. Zmiany te obejmą gospodarstwa domowe milionów Polaków. Ostatni raz podwyżkę cen gazu dla tego operatora odnotowano w 2019 roku. Potem nastąpiły trzy kolejne obniżki cen paliwa.

Nowe stawki mają obowiązywać od 1 maja do 31 grudnia 2021 roku. Średni wzrost cen dla wszystkich grup taryfowych ma wynieść 5,6 proc. Dobrą wiadomością jest to, że nie przewiduje się wzrostu cen opłat abonamentowych - pozostaną one na niezmienionym poziomie.

Gaz/ Pixabay
Gaz/ Pixabay
Gaz/Pixabay

Czym podyktowana jest podwyżka cen gazu?

W komunikacie URE czytamy, że o zmianę wystąpiło PGNiG Obrót Detaliczny. Podniesienie cen URE zaakceptowało tłumacząc taką decyzję "utrzymującym się od początku roku wzrostem cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii". Podkreślić w tym miejscu należy, że jest to główne źródło pobierania gazu ziemnego przez PGNiG.

Według szacunków URE osoby używające gazu ziemnego wyłącznie do gotowania (tzw. kuchenkowicze korzystający z taryfy W-11) zapłacą o 46 gr więcej w skali miesiąca (wzrost o 2,3 proc.).

Nieco mocniej podwyżkę poczują użytkownicy korzystający z taryfy W-2.1. Są to gospodarstwa ogrzewające gazem również wodę. Ich miesięczne rachunki wzrosną średnio o 2,88 zł (podwyżka o 3,2 proc.).

Gaz/ Pixabay
Gaz/ Pixabay
Gaz/Pixabay

Najmnocniej podwyżkę cen gazu ziemnego w PGNiG odczują gospodarstwa domowe, w których gaz ziemny wykorzystywany jest do gotowania, pogrzewania wody oraz ogrzewania (taryfa W-3.6). Miesięcznie zapłacą oni 8,8 zł więcej (wzrost o 3,5 proc.).

Jak oceniacie kolejną podwyżkę?

To też może cię zainteresować: Można dostać dodatkowe pieniądze na dziecko ale trzeba spełnić jeden ważny warunek. Zostało już na to tylko kilka tygodni. Co trzeba zrobić

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wiadomo kiedy dzieci wrócą do szkolnych ławek! Przemysław Czarnek podał konkretną datę

O tym się mówi: Rafał Trzaskowski wyraził w mocnych słowach swoją opinię na temat ostatnich wydarzeń. Polityk jest oburzony i wysunął poważne zarzuty. Co powiedział