Jak podaje portal "Goniec", już 2 sierpnia bieżącego roku wejdzie w życie nowy wzór dowodu osobistego. Wśród zmian jest wprowadzenie na dowód odcisku palca właściciela dokumentu. Czy to oznacza, że każdy, kto posiada dokument powinien go wymienić na nowy?

Nowe dowody osobiste

W komunikacje Cyfryzacji KPRM znajdziemy informację, że od 2 sierpnia w naszym kraju będzie obowiązywał nowy wzór dokumentu tożsamości. Osoby skłdające wniosek o wydanie dowodu właśnie wtedy, otrzymają już nowy dowód. Pozostali mogą korzystać z dotychczasowych dokumentów do momentu utraty przez nie ważności.

Nowe dowody osobiste/money.pl
Nowe dowody osobiste/money.pl
Nowe dowody osobiste/money.pl

Jedną ze zmian, jakie pojawią się w nowym wzorze dokumentu tożsamości, jest odcisk palca właściciela. Znajdzie się na nim także odręczny podpis właściciela. Wsztstko to ma sprawić, że dowód osobisty będzie bezpieczniejszy niż dotychczasowego jego wersje. Dowód będzie również posiadał warstwę elektroniczną.

Zmiana wzoru dowodu osobistego, podyktowana jest koniecznością dostosowania polskich przepisów do unijnego rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2019 roku. Zgodnie z nim wszystkie kraje Unii Europejskiej mają posiadać dokumenty tożsamości z odcikiem palca właściciela zapisanym w warstwie elektronicznej.

Wymogiem jest również umieszczenie odręcznego podpisu właściciela dowodu osobistego w jego warstwie graficznej. Obowiązek złożenia podpisu i odcisku palca wiąże się z koniecznością udania się do urzędu. Wyklucza to możliwość złożenia wniosku drogą internetową. Wyjątek stanowią dokumenty wyrabiane dla dzieci do 12 roku życia. Nie będą one posidały konieczności umieszczania na nich odcisków palców.

Dowód osobisty/ YouTube @Telewizja Lokalna TVL
Dowód osobisty/ YouTube @Telewizja Lokalna TVL
Dowód osobisty/ YouTube @Telewizja Lokalna TVL

Z informacji podanych przez "Rmf fm" tylko w 2021 roku wymiana dowodów będzie dotyczyła 1 546 700 Polaków. Wśród nich 358 tysięcy to osoby, które będą składać wniosek o pierwszy dowód. W przypadku pozostałych osób, jest to wymiana dokumentów, które tracą ważność.

To też może cię zainteresować: Donald Tusk zdradził słowa Lecha Kaczyńskiego. Odniósł się do nich współpracownik świętej pamięci prezydenta

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Marta Manowska przeżywa trudne chwile. W poruszających słowach pożegnała Władysława z "Sanatorium miłości"

O tym się mówi: Smutna wiadomość dla fanów programu "Złomowisko PL". Odszedł ulubieniec widzów