Jak podaje portal "Super Express", prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą czternaste emerytury. Z ekstra pieniędzy nie będą mogli się cieszyć wszyscy seniorzy. Zapisy ustawy jednoznacznie wskazują, kto może liczyć na czternaste świadczenie.

Czternastki nie dla wszystkich

Emeryci już w listopadzie tego roku będą mogli cieszyć się z dodatkowego czternastego świadczenia. Część seniorów otrzyma dodatkowe świadczenie w pełnej wysokości - 1250,88 zł brutto. Faktycznie jednak do kieszeni seniorów trafi mniej pieniędzy - będzie to kwota 1066,24 zł netto. Od czternastki, podobnie jak od trzynastki potrącana jest składka zdrowotna i podatek.

Pieniądze/YouTube @Aktualności360
Pieniądze/YouTube @Aktualności360
Seniorzy pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Z pełnej kwoty czternastki będzie mogło się cieszyć niecałe 8 milionów seniorów. Pozostali otrzymają świadczenie pomniejszone, a część nie otrzyma go wcale. Na pełną kwotę mogą liczyć emeryci, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto.

Po przekroczeniu tego progu czternastka będzie pomniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na wypłatę dodatkowej czternastej emerytury nie mogą liczyć seniorzy, których świadczenie wynosi 4150 zł lub więcej.

Czternastki będą wypłacane automatycznie, co oznacza, że seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, aby je otrzymać. Będzie ono przysługiwało osobom, które pobierają rentę, emeryturę, rentę socjalną i świadczenie przedemerytalne.

Pieniądze/YouTube @Aktualności360
Pieniądze/YouTube @Aktualności360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Z zapewnień szefowej resortu rodziny i polityki społecznej, Marleny Maląg czternastka ma trafić do ponad 9 milionów seniorów.

Co sądzicie o wprowadzeniu czternastki w takim zakresie?

To też może cię zainteresować: Rafał Brzozowski zaskoczył internautów z całego świata. Wiadomo jak wypadł i co powiedział w wywiadzie dla zagranicznych dziennikarzy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niewyjaśnione zjawisko: figura Matki Boskiej zaczęła płakać przed parafianami

O tym się mówi w Polsce: Wiadomo, jak Lech Wałęsa spędził Wielkanoc. Internauci zwrócili uwagę na jeden szczegół. Wszystko widać na zdjęciach

O tym się mówi na świecie: Wielkanoc w rodzinie królewskiej. Czy kontrowersyjny wywiad popsuł święta Royalsów? Tak ostatnie dni spędzili królowa Elżbieta i książę Harry