W Polsce nadeszła już trzecia fala zakażeń koronawirusem, a wraz z nią - kolejne obostrzenia, które na nowo ograniczą swobody mieszkańców do minimum. Sytuacji nie pomagają nadchodzące święta Wielkanocy, które mogłyby przyczynić się do jeszcze większego wzrostu osób zarażonych.

Niestety, w obliczu tak poważnej sytuacji Polacy muszą po raz kolejny pożegnać się z tradycyjnymi świętami w rodzinnym gronie i nieco poważniej do sytuacji, która przecież dotyczy ich wszystkich. Jakie restrykcje nałożył na nas rząd?

Kara nawet za pojawienie się na zgromadzeniu?

Wydawałoby się, że nowe restrykcje są wszystkim dobrze znane - zamknięcie szkół, galerii handlowych, zalecenie nieprzemieszczania się. Jest jednak coś, o czym żaden z przedstawicieli rządu nie powiedział głośno, a doszukali się tego dopiero dziennikarze dogłębnie analizujący nowe rozporządzenie ws. obostrzeń... Co takiego udało im się znaleźć?

Jak głosi najnowsze rozporządzenie dotyczące nałożonych na Polaków restrykcji, wraz z dniem dzisiejszym w życie wchodzi... zupełny zakaz udziału w zgromadzeniach niezależnie od ich rodzaju. W praktyce oznacza to, że od teraz karane będzie nie tylko organizowanie takich spotkań, ale i uczestnictwo w nich! Nawet w przypadku zgromadzenia spontanicznego, nieposiadającego organizatora, policja może wylegitymować każdego z uczestników i ukarać go mandatem.

Nieprzychylnym okiem patrzą na tę kwestię polscy prawnicy, którzy w nowym rozporządzeniu widzą samo... łamanie konstytucji. Jest w niej bowiem napisane, iż "każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa". Jak zauważają - w kwestii restrykcji w życie nie weszła żadna ustawa, a jedynie rozporządzenie.

Czy Polacy zastosują się do nowych ograniczeń?

Zobacz także: W ostatnim rozporządzeniu odnośnie dodatkowych obostrzeń ukryto jeszcze jeden zakaz. Wielu Polaków może sobie nie zdawać z tego sprawy

Może cię zainteresować: Przyjaciel martwi się nietypowym zachowaniem Krzysztofa Krawczyka. Czy stan zdrowia artysty nie pozwala na odebranie telefonu

Pisaliśmy również o: Jak w tym roku będą wyglądały Święta Wielkanocne? Episkopat ogłosił na konferencji prasowej ważne decyzje w tej sprawie