Nadszedł dzień, którego tak bardzo wyczekiwało ponad 9 milionów Polaków. Od 1 marca będą dostawać więcej pieniędzy. Mowa rzecz jasna o emerytach i rencistach, którzy wreszcie doczekali się waloryzacji.

Seniorzy mogą liczyć na wyższe świadczenia. Różnica będzie całkiem spora – waloryzacja jest większa niż prognozowano, wynosi 4,24%. Przepisy dziś wchodzą w życie, a świadczenia, które otrzymują emeryci oraz renciści, będą już wyższe.

Pieniądze/YouTube @Radio Białystok
Pieniądze/YouTube @Radio Białystok

Waloryzacja emerytur

Portal Super Express przypomina, że warto sprawdzić, czy nasza waloryzacja została obliczona prawidłowo. Jest ona sporo wyższa niż przewidywano – na początek mówiono o wartości 3,84%, jednak okazało się, że rzeczywisty wskaźnik waloryzacji to 4,24%.

Emerytura minimalna wynosi od dziś już nie 1200, a 1251 zł brutto. To znaczna różnica. Średnia krajowa emerytura dotychczas wynosiła ok. 2500 zł, a od dziś będzie to kwota 2606 zł brutto.

Pieniądze z ZUS. Źródło: Youtube Jeden z Wielu
Pieniądze z ZUS. Źródło: Youtube Jeden z Wielu

Seniorzy dostaną także trzynastki (jeszcze wiosną) oraz czternastki (w listopadzie), choć w przypadku tych ostatnich nie wiadomo jeszcze do końca, kto znajdzie się wśród uprawnionych.

Źródło: se.pl
Źródło: se.pl

Źródło: se.pl
Źródło: se.pl

Źródło: se.pl
Źródło: se.pl

Źródło: se.pl
Źródło: se.pl

Waloryzacja dotyczy wszystkich emerytów i rencistów, w tym beneficjentów minimalnej emerytury, renty socjalnej, rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, które od dziś wynoszą 1250,88 zł brutto, zmiany dotyczą także innych świadczeń. Świadczenie przedemerytalne wynosić będzie 1262,34 zł, a w przypadku przekroczenia przychodu 631,17 zł. Minimalna renta przy częściowej niezdolności do pracy to 938,16 zł brutto.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: POLACY POWINNY SIĘ MIEĆ NA BACZNOŚCI! JUŻ OD 1 MARCA WRACA WAŻNY DLA ZDROWIA I ŻYCIA ZAKAZ. ZA JEGO ZŁAMANIE MOŻNA PONIEŚĆ SROGIE KONSEKWENCJE

O tym się mówi w Polsce: WALORYZACJA NIEKORZYSTNA DLA WIELU SENIORÓW? CHODZI O PROGRAM 500 PLUS DLA EMERYTÓW! WIELE OSÓB MOŻE STRACIĆ PIENIĄDZE! SĄ POWODY DO NIEPOKOJU

O tym się mówi na świecie: WPŁYW DŹWIĘKU BICIA SERCA NA PŁACZ NOWORODKA. TE INFORMACJE MOGĄ ZASKOCZYĆ NAJBARDZIEJ DOŚWIADCZONYCH RODZICÓW I DZIADKÓW

Z życia gwiazd: MAGDA NAROŻNA MA DOŚĆ I ODGRYZŁA SIĘ BYŁEMU MĘŻOWI NA ZACZEPKI. KŁÓTNIA MIĘDZY BYŁYMI PARTNERAMI WCIĄŻ TRWA! ARTYSTKA POWIEDZIAŁA, CO MYŚLI