W ciągu ostatniego roku służba zdrowia jest nieustannie na świeczniku z powodu pandemii SARS-CoV-2.

Z powodu zagrożenia zakażeniem w Polsce wprowadzono teleporady czyli konsultację lekarską przeprowadzaną telefonicznie.

Choć lekarze pochwalali w większości ten pomysł, pacjenci wielokrotnie nie podzielali ich entuzjazmu, a teleporady prowadzone przez POZ były nie raz mocno krytykowane. Wskazywano, że lekarz nie jest w stanie prawidłowo ocenić stanu pacjentów telefonicznie co potem prowadzi to zaniedbań i komplikacji zdrowotnych.

Ministerstwo Zdrowia postanowiło więc wprowadzić pewne zmiany. Od 1 marca bieżącego roku, teleporady nie będą już standardem dla osób powyżej 65 roku życia oraz dzieci.

Minister Adam Niedzielski uważa, że najstarsi i najmłodsi pacjenci powinni mieć możliwość wizyty w przychodni by zapobiec zbyt późnemu rozpoznaniu stanu chorobowego.

teleporada / YouTube: Kancelaria Premiera
teleporada / YouTube: Kancelaria Premiera

Projekt nowelizacji już jest krytykowany przez lekarzy, którzy wskazują, że starsi pacjenci boją się zakażenia i nie chcą przychodzić do przychodni.

„To ograniczenie świadczenia gwarantowanego. Pomysł jest bardzo nietrafiony. Telefon to forma ułatwienia dostępności pacjentowi i jeżeli ograniczymy teleporady, ograniczmy dostępność” - tłumaczy dr Jacek Krajewski z Porozumienia Zielonogórskiego w wywiadzie z Wirtualną Polską.

Projekt nowelizacji jest jeszcze w trakcie konsultacji. Przy akceptacji, przepisy zaczną obowiązywać już w następny poniedziałek.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Te trzy znaki zodiaku mają wiele razy prawdziwego pecha. Wiadomo do kogo nie uśmiecha się zbytnio szczęście według astrologii

Jak informował portal „Życiepl”: Brudna pralka nie musi być problemem. Ta metoda przynosi efekty i nie wymaga od nas żadnego wysiłku. Co trzeba zrobić by zadbać o swój sprzęt

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Królowa Elżbieta i Książe Filip zaszczepili się na COVID-19. Monarchini opowiedziała o szczegółach zabiegu i swoim samopoczuciu. Co powiedziała

Zobacz także: Ruszył proces w sprawie nieprawidłowości przy organizacji i ochronie koncertu WOŚP w Gdańsku. Kto usłyszał zarzuty