Abonament RTV w teorii dotyczy każdego właściciela odbiornika radiowego (posiadanego w domu czy np. w samochodzie) oraz telewizyjnego. Powinno się rejestrować każdy zakup urządzenia i co miesiąc uiszczać za nie opłatę (także wtedy, gdy np. telewizor pełni funkcję monitora).

W praktyce jednak wielu Polaków uchyla się od tego obowiązku. Poczta Polska, która zajmuje się ściąganiem opłaty, organizuje kontrole w domach obywateli (którzy nie muszą wpuścić pracownika za swoje drzwi), a także wysyła ponaglenia. Co zrobić, by nie płacić abonamentu?

Pieniądze/YouTube @Słodka Ada
Pieniądze/YouTube @Słodka Ada

Odwołanie się od wezwania do zapłaty abonamentu RTV

Portal Fakt zauważa, że nie można zignorować tego typu pism. Można jednak nie płacić abonamentu – w określonych przypadkach. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy ponaglenie nie ma podstaw prawnych, a także orientować się, na jakiej podstawie się odwołać.

Kto nie musi płacić abonamentu? Z tej konieczności zwolnione są osoby po ukończeniu 75. roku życia, z orzeczeniem o niepełnosprawności I grupy, na rencie socjalnej albo zasiłku, niezdolne do pracy, bezrobotne, głuche, niedowidzące oraz kombatanci.

Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360

W innym przypadku abonament powinno się płacić. Jeśli otrzymamy wezwanie do zapłaty za zarejestrowane urządzenie, które kiedyś zarejestrowaliśmy, możemy starać się o rozłożenie płatności na razy.

Jeśli nie korzystamy już z naszego odbiornika, powinniśmy pamiętać o wyrejestrowaniu go. Z kolei gdy nie rejestrowaliśmy odbiornika, należymy do osób, które nie muszą płacić abonamentu albo wyrejestrowaliśmy urządzenie – możemy się odwołać i domagać się pokazania dokumentów, które stanowiły podstawę do naliczenia abonamentu. Takie odwołanie wysyła się na adres KRRiT w Warszawie.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: MAŁA DZIEWCZYNKA PROWADZIŁA SPORTOWY „SAMOCHÓD”? POLSCY POLICJANCI PODCZAS KONTROLI NIE WIERZYLI WŁASNYM OCZOM. ZDJĘCIE ROBI FURORĘ W SIECI

O tym się mówi w Polsce: JACEK KURSKI ZABRAŁ GŁOS W SPRAWIE PAWŁA ADAMOWICZA. KOMENTARZ SZEFA TVP PORUSZYŁ OPINIĘ PUBLICZNĄ. JEGO SŁOWA SĄ SZEROKO KOMENTOWANE

O tym się mówi na świecie: MŁODA KOBIETA CHWALI SIĘ OGROMNYMI USTAMI. OSIĄGNIĘCIE TAKIEGO EFEKTU WYMAGAŁO 20 ZASTRZYKÓW WYPEŁNIAJĄCYCH. JAK WYGLĄDAŁA PRZED ZABIEGIEM ZACHWYCA

Z życia gwiazd: EDYTA GÓRNIAK PODZIELIŁA SIĘ PORUSZAJĄCYMI SZCZEGÓŁAMI ŻYCIA PRYWATNEGO. GWIAZDA WYZNAŁA TAJEMNICĘ. NIKT NIE WIEDZIAŁ O TYM, JAK BYŁO JEJ TRUDNO