Jak podaje portal "Pikio", pomimo trwającej epidemii koronawirusa, oszuści nie przestają działać. Zaledwie kilka dni temu seniorka z powiatu złotoryjskiego omal nie straciła wszystkich swoich oszczędności przez oszustów działających metodą na wnuczka. Tym razem udało się uniknąć najgorszego, jednak wielu seniorów straciło ogromne sumy pieniędzy. Warto zachować czujność i przestrzegać prostych zasad bezpieczeństwa.

Policja ostrzega przed oszustami działającymi metodą na wnuczka

Metoda działania oszustów jest prosta. Przestępcy dzwonią do seniorów, których numery zdobywają często z książek telefonicznych, podając się za członków ich rodzin. Najczęściej podają się za wnuczków, którzy potrzebują pieniędzy np. z powodu kolizji lub innego zdarzenia drogowego. Mówią, że ktoś przyjdzie po pieniądze, bo oni muszą zostać na miejscu.

Policjanci wskazują, że seniorzy powinni zachować szczególną ostrożność, bo oddanych oszustom pieniędzy nie da się często odzyskać. Każdy z nas powinien uczulić swoich bliskich i przypomnieć im o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Seniorka z powiatu złotoryjskiego odebrała niedawno telefon od osoby podającej się za jej wnuczka. Oszust przekonywał, że brał udział w wypadku drogowym i jedynym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności jest konretna kwota pieniędzy. Kobieta szybko zorientowała się, że to oszustwo i przerwała trwające połączenie.

Oszustwo metodą na wnuczka/ YouTube @DDZ.24EU
Oszustwo metodą na wnuczka/ YouTube @DDZ.24EU
Oszustwo metodą na wnuczka/ YouTube @DDZ24.EU

Zdarza się, że oszuści podszywają się również pod funkcjonariuszy policji lub innych służb mundurowych. Przekonują wówczas seniorów, że potrzbują ich pieniędzy lub kosztowności do przeprowadzenia tajnej operacji. Po oddaniu pieniędzy, kontakt nagle się urywa i mija nawet kilka dni od oszustwa za nim poszkodowani seniorzy zgłoszą się na policję.

W trakcie rozmów telefonicznych musimy zachować zasadę ograniczonego zaufania. Zawsze sprawdzajmy, czy osoba podająca się za członka naszej rodziny, faktycznie nim jest - najprościej zrobić to dzwoniąc na jego numer telefonu.

Nie należy również ujawniać majątku, jakim dysponujemy, czy też oszczędnościami jakie posiadamy. Przed oddaniem komukolwiek pieniędzy najlepiej będzie zasięgnąć rady kogoś z rodziny lub policji.

Oszuści/ YouTube @davidklein
Oszuści/ YouTube @davidklein
Oszuści/ YouTube @davidklein

Spotkaliście się z próbą podobnego oszustwa?

To też może cię zainteresować: Fotografowi udało się uchwycić żółtego pingwina! To zdarza się raz na 146 przypadków. Zdjęcie zachwyciło internautów na całym świecie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Pielęgniarka opiekowała się starszym mężczyzną. Gdy otworzyła jego lodówkę, zalała się łzami i wybiegła

O tym się mówi: Triki, dzięki którym ZUS wypłaci ci nawet o 1000 zł miesięcznie więcej. Mało kto o nich wie. Jak dostawać większe pieniądze