Jak wynika z informacji przekazanych przez portal "Super Express", rząd szykuje rewolucyjne zmiany w kwestii dowodów osobistych. Już niebawem, aby móc wyrobić ten dokument, każdy z nas będzie musiał złożyć odciski palców. Takie rozwiązanie ma ograniczyć możliwość dokonywania oszustw i fałszerstw, a także dostosować polskie prawo do rozporządzeń Parlamentu Europejskiego.

Odciski palców a dowód osobisty

Polki i Polaków czekają rewolucyjne wprost zmiany w kwestii wyrabiania dowodów osobistych. Aby otrzymać nowy dokument niezbędne będzie złożenie odcisków palców. Ma się to odbywać w urzędzie, na etapie składania wniosku o dowód osobisty. Znowelizowana ustawa ma zacząć obowiązywać już od 2 sirpnia 2021 roku.

Odciski palców/ YouTube @ SmartBee Club
Odciski palców/ YouTube @ SmartBee Club
Odciski palców/ YouTube @ SmartBee Club

Dodatkowo, tak jak miało to miejsce do tej pory, każdy z nas będzie musiał złożyć podpis na warstwie graficznej dokumentu. Każde z tych zabezpieczeń ma zapobiegać fałszerstwom oraz innym przestępstwom przeciw wiarygodności dokumentów. Wprowadzenie biometryki w postaci odcisku palca do naszych dokumentów spowodowane jest koniecznością dostosowania się do regulacji unijnych.

Nowe dowody osobiste w przypadku dorosłych obywateli naszego kraju będą ważne przez okres 10 lat. 5-letni okres ważności obowiązuje w przypadku dowodów wyrabianych dzieciom, które nie ukończyły 12. roku życia. W przypadku osób, u których nie ma możliwości pobrania odcisków palców, ważność dowodu wynosić będzie tylko 12 miesięcy.

Odciski palców/ YouTube @ SmartBee Club
Odciski palców/ YouTube @ SmartBee Club
Odciski palców/ YouTube @ SmartBee Club

Zdaniem ekspertów, wprowadzenie odcisków palców będzie stanowiło istotne wzmocnienie bezpieczeństwa naszych dokumentów tożsamości. Będzie to obok zdjęcia kolejna możliwość zweryfikowania, czy dokument należy faktycznie do nas.

Co sądzicie o wprowadzeniu takiego rozwiązania?

To też może cię zainteresować: Rząd planuje przywrócić zdjęte obostrzenia? Niepokojące informacje docierają z politycznych kuluarów

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Paulina Młynarska głośno skrytykowała spot TVP Kobieta. Gwiazda nowej stacji oskarża ją o mowę nienawiści. O co poszło

O tym się mówi: Środa Popielcowa 2021. Ogłoszono nowe zalecenia. Jak będzie wyglądał pierwszy dzień wielkiego postu i czy pójście do kościoła na mszę jest obowiązkowe