Za wejście na cmentarz w tym czasie oraz złamanie nowego zakazu mogą grozić wysokie mandaty.

Rok 2020 na pewno zostanie w pamięci wszystkich. Również obchody Wszystkich Świętych w tym roku będą sie różnić od poprzednich. Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał informację o tymczasowym zamknięciu cmentarzy w całym kraju. Jak się okazało, za złamanie zakazu wstępu na nekropolię może grozić wysoka grzywna.

Obchody Wszystkich Świętych poza cmentarzem

screen Google

Wczoraj, 30 października, odbyła się konferencja prasowa, na której szef rządu Mateusz Morawiecki przekazał decyzję o czasowym zamknięciu cmentarzy. Zakaz wstępu będzie obowiązywać od 31 paździenika do 2 listopada.

Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po 3. tygodniach leżeć – wyjaśniał premier.

W Dzienniku Ustaw opublikowano już „rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”. Zgodnie z tym rozporządzeniem, wstęp na cmentarz w dniach 31 października-2 listopada został zakazany, a wyjątkiem są jedynie uroczystości pogrzebowe.

Wstęp na cmentarz może dużo kosztować

screen Google

Mimo że w rozporządzeniu wydanym przez Radę Ministrów nie znalazła się informacja na temat konsekwencji złamania zakazu wstępu na cmentarze w wyżej określonym czasie, nie oznacza to, że można go bezkarnie zignorować. Okazuje się, że w pilnowaniu przestrzegania nowego rozporządzenia funkcjonariusze będą posiłkować się ustawą z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Zgodnie z treścią ustawy za złamanie zakazu wejścia na cmentarz grozi kara pienięzna w wysokości od 5 tys. do nawet 30 tys. złotych.

Jak informował portal „Życie.pl”: Kolejne kroki w walce z pandemią. Rząd niespodziewanie wprowadził nowy zakaz

Przypomnj sobie: Łukasz Trzaskowski przekazał niepocieszające wiadomości. Wiele osób już teraz liczy straty

Portal „Życie.pl”: pisał również: Chory na koronawirus zbiegł z karetki. Służby rzuciły się w ślad za mężczyzną. Grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat więżenia