Po opublikowaniu tekstu kardynał Joseph Ratzinger powtórzył stanowisko Watykanu, że tajemnica odnosi się do wydarzeń, które już się wydarzyły.

Przerażają, bo się sprawdzają. Co nas czeka TERAZ?

Kardynał powiedział, że tajemnica zapowiadała zamach na papieża Jana Pawła II w 1981 roku, który został dokonany przez Turka Ali Agcę na placu św. Piotra w Rzymie. Strzelanina miała miejsce 13 maja - tego samego dnia, co pierwsza z wizji fatimskich w 1917 roku.

Tekst, spisany ponad 50 lat wcześniej przez jedno z dzieci, odnosi się do ubranego na biało biskupa, który został zabity przez grupę żołnierzy, którzy strzelali w niego kulami i strzałami. Od dawna obawiano się, że tajemnica będzie przepowiadać apokalipsę zbyt straszną, by ją upublicznić.

Watykan przerwał dziesięciolecia milczenia na temat tej tajemnicy podczas wizyty papieża Jana Pawła II w sanktuarium w Fatimie w Portugalii w zeszłym miesiącu, oświadczając, że przepowiedział próbę zabójstwa papieża.

Odnosząc się do jednego z uderzających obrazów w tajemnicy, kardynał Ratzinger powiedział, że przerażająca wizja anioła z płonącym mieczem „przedstawia groźbę sądu, który unosi się nad światem”.

Zapytany, czy tajemnice Fatimy dotyczą przeszłości, a nie przyszłych wydarzeń, kardynał Ratzinger odpowiedział: „Myślę, że tak. Tutaj mamy do czynienia z bardzo specyficzną historią”. Wizjonerzy Fatimy Francisco i Hiacynta Marto, dwoje wizjonerów, zmarli w dzieciństwie. Kardynał Ratzinger zinterpretował przesłanie fatimskie jako zrozumienie, że przyszłość nie jest z góry nieodwołalnie określona i można ją zmienić poprzez modlitwę.

Powodem, dla którego Papież zdecydował się opublikować teraz, jest to, że wydarzenia, o których mowa w przepowiedni fatimskiej, miały miejsce w XX wieku, który już minął. Treść dwóch pierwszych tajemnic, dotyczących kary Boga za grzechy ludzkości, przepowiedni wybuchu II wojny światowej oraz proroctwa o wysiłkach Związku Radzieckiego w celu zniszczenia religii w czasach komunizmu znana jest od wielu lat.

Biskup w wizji Korespondent BBC Rome David Willey mówi, że dyskusja na temat tożsamości biskupa ubranego na biało wydaje się trwać pomimo oświadczenia Watykanu. Już niektórzy katolicy utożsamiają go nie z papieżem i jego próbą zabójstwa w 1981 roku, ale z zabójstwem arcybiskupa Oscara Romero z San Salvador, który został zastrzelony, gdy odprawiał mszę w 1980 roku.

Oficjalne opublikowanie trzeciej tajemnicy może zakończyć dziesięciolecia spekulacji na temat dokładnie tego, co przepowiedziała Fatima, ale oczekuje się, że wzmocni kult Maryi w Kościele katolickim.

Pewne wydarzenie, ówczesny sekretaż papieski zapamięta na zawsze... "Proszę o miłosierdzie dla Polski" - usłyszał wchodząc do papieskiej komnaty i widząc Jana Pawła II z twarzą ukrytą w dłoniach... Gdy ten widok i płacz głowy Kościoła zaniepokoiły duchownego, zapytał go, czy źle się poczuł. Gdy Papież zaprzeczył, padło pytanie o powód jego płaczu...

„Gdybyś ty widział to, co ja ujrzałem, też byś zapłakał” - usłyszał sekretaż Dziwisz. Czy grozi nam klęska? Co myślicie?


Zjawiska Niewyjaśnione

O tym się mówi: Mój syn wkrótce będzie miał ślub. Nie zaprosił mnie. A teraz decyduję, co dalej robić

Zerknij: Nie milkną echa wywiadu udzielonego przez Harry'ego i Meghan Markle. Książę William ma być zdruzgotany