Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek - polski kompozytor i laureat Oscara. Miał 71 lat. Informacje o jego śmierci przekazała Polska Fundacja Muzyczna.


Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Kompozytor to laureat Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel". Światową sławę zdobył dzięki swojej muzyce filmowej. Przez lata tworzył ścieżki dźwiękowe do kasowych hollywoodzkich produkcji. W twórczości Kaczmarka znajduje się ponad pięćdziesiąt filmów długometrażowych i dokumentalnych, w których pojawia się muzyka jego autorstwa. Na jego koncie znajdują się liczne nagrody i wyróżnienia, informuje Interia.


Informacje o śmierci Jana A.P. Kaczmarka przekazała Polska Fundacja Muzyczna. W mediach społecznościowych zamieszczono również wzruszające pożegnanie żony kompozytora. "Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami...Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej" - przekazała Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.


Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Twórczość kompozytora

Twórczość Jana A.P. Kaczmarka na stałe wpisała się w historię nie tylko polskiej, ale również światowej muzyki filmowej. Swoją karierę rozpoczął od tworzenia muzyki do produkcji teatralnych i telewizyjnych. Za jeden z pierwszych sukcesów uznaje się współpracę kompozytora z braćmi Coen, którzy mieli okazję pracować przy tworzeniu filmu "Fargo" w 1996 roku. Rozpoznawalność wśród światowej elity zapewnił Kaczmarkowi soundtrack określany jako "polska banalna". Kolejne lata spędzał na zdobywaniu nagród za ścieżki dźwiękowe do: "Miasta Bogów", "Marzyciela", "Gry pozorów" czy "Hidalgo".


Kompozytor zachwycał dzięki niepowtarzalnemu stylowi. Jego utwory oddawały emocje i tworzył nastrój na ekranie. Z tego też powodu stał się kompozytorem rozpoznawalnym na całym świecie.


Warto wspomnieć o polskich serialach jak np. "Czas honoru", dla którego tworzył ścieżki dźwiękowe. Piosenki "Pamięć pierwsza miłość" czy "Gdy nasze serca płoną" cieszyły i wciąż cieszą się popularnością. Dla miłośników na zawsze weszły do kanonu polskiej piosenki filmowej.


Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca licznych nagródW całej swojej twórczości muzycznej kompozytor ma na swoim koncie liczne nagrody. Wśród nich to m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", który otrzymał w 2005 roku z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2018 roku otrzymał honorowe członkostwo ZAiKS.


Kolejnym sukcesem była zdobyta statuetka Złotego Hipolita w Poznaniu. Rok temu na krakowskiej i łódzkiej Alei Gwiazd odsłonięto upamiętnienia poświęcone kompozytorowi.