To wielka strata dla amatorów polskiego kina. 8 grudnia w wieku 91 lat zmarł we Wrocławiu Sylwester Chęciński, doskonale znany polskiej publiczności szczególnie jako reżyser kultowej trylogii o Pawlakach i Kargulach, czyli „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych”, i „Kochaj albo rzuć”. O śmierci znanego filmowca poinformował syn artysty, Igo Chęciński. Informację jako pierwsza podała Polska Agencja Prasowa.

Zmarły reżyser najlepiej znany jest polskim widzom z filmowej trylogii o rodzinach repatriantów ze Wschodu, czyli skonfliktowanych Pawlakach i Kargulach. W filmach zagrali tak znani aktorzy jak Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Anna Dymna, Jerzy Turek czy Edward Kłosiński. Jednak to nie jedyne wielkie obrazy w dorobku Chęcińskiego.

Sylwester Chęciński nie żyje. Znany reżyser zmarł w wieku 91 lat we Wrocławiu

Dość wspomnieć o takich obrazach, które cieszyły się potężnym zainteresowaniem ze strony widzów jak „Wielki Szu” z Janem Nowickim w roli głównej czy komedia dziejąca się w stanie wojennym jak „Rozmowy kontrolowane”, w którym mogliśmy oglądac brawurową rolę Stanisława Tyma, Ireny Kwiatkowskiej czy Krzysztofa Kowalewskiego.

Jak przypomina „Super Express”, Sylwester Chęciński przyszedł na świat 21 maja 1930 roku na Lubelszczyźnie, a w 1956 roku stał się absolwentem Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.

Jego debiut, czyli "Historia żółtej ciżemki" powstał w 1961 roku. Przez lata pełnił też ważne funkcje w środowisku filmowym – był zastępcą kierownika artystycznego zespołu filmowego "Iluzjon” i zastępcą kierownika artystycznego zespołu filmowego "Kadr".

Sylwester Chęciński jest autorem 16 filmów fabularnych na przestrzeni trwającej 45 lat kariery reżyserskiej. W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda odznaczył reżysera Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Dolnego Śląska.

Jak informował portal "Życie Polska": KOBIETA PRACUJĄCA OD 30 LAT Z OJCEM TADEUSZ RYDZYKIEM WYJAWIŁA PRAWDĘ DOTYCZĄCĄ WYDARZEŃ W TORUNIU. OPOWIEDZIAŁA O POCZĄTKACH ISTNIENIA RADIA MARYJA

Przypomnij sobie: TEGO PRAWIE NIKT SIĘ NIE SPODZIEWAŁ! ZNANA PARA AKTORÓW POSTANOWIŁA SIĘ ROZWIEŚĆ PO 22 LATACH ZWIĄZKU. EWA GAWRYLUK I WALDEMAR BŁASZCZYK SIĘ ROZSTALI

Portal "Życie Polska" pisał również: CENTRA HANDLOWE MOGĄ DOCZEKAĆ SIĘ PRZERW W GODZINACH OTWARCIA. POWÓD JEST NAPRAWDĘ ZASKAKUJĄCY I TO KRÓTKO PRZED ŚWIĘTAMI. PRĄD STAJE SIĘ DEFICYTOWY

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: WIADOMO JUŻ, CO STANIE SIĘ Z WAŻNĄ ULGĄ OD 2022 ROKU. WIELE NOWOŚCI NIE PRZYPADNIE DO GUSTU RODZICOM W POLSCE. ZMIANY W ZWIĄZKU Z POLSKIM ŁADEM